1908-1914 yılları arasında Tanin gazetesinde çıkan edebi yazıların toplanması, latin harflerine çevrilmesi ve incelenmesi
  1. Tez No: 26897
  2. Yazar: NURHAN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 547
Özet
ÖZET 2 Ağustos 1 908'de yayın hayatına başlayan Tanin Gazetesi siyasi ve günlük bir gazete olarak Tevfik Fikret, Hüseyin Cahid Yalçın ve Hüseyin Kâzım tarafından çıkarılmıştır. Çıktığı ilk günden itibaren meşrutiyyet ve hürriyet aleyhtarlığı yapan gazete, 30 Ocak 1914'te Hüseyin Cahid tarafından İttihad ve Terakki parti sine satılmıştır. Bu tarihten itibaren Partinin yayın organı olan Tanin 1918 yılında kapatılmıştır. Cumhurriyyet döneminde Hüseyin Cahid tarafından iki kez daha çıkarılan Tanin 1 947'de son kez kapanmıştır. Yayın hayatına atıldığı ilk günden itibaren sayfalarını devrin tanınmış edebî simalarına açan gazete, birçok sosyal ve edebî meselenin tartışıldığı bir organ olmuştur. Gazetede incelediğiniz dönemde yazıları çıkan belli başlı edebî şahsiyetler; Cenab Şehabettin, Falih Rıfkı Atay, Halide Edib Adıvar, Tevfik Fikret, Hüseyin Cahid Yalçın, Aka Gündüz, Ahmet Rasim ve Müfide Ferid'dir. Yazarların üzerinde en çok durdukları konular ise şunlardır: Meşrutiyyet, hürriyet, matbuat, eğitim, istibdâd yönetimi, Fecrî Âtî ve Servet-i Fünun arasındaki tartışmalar kadın sorunları, dilde sadeleşme hareketi ve Türk tarihi.
Özet (Çeviri)
1 i SUMMARY The Tanin Newspaper whith had started its publication life in August 2nd, 1908 had been published by Tevfik Fikret, Hüseyin Cahid Yalçın and Hüseyin Kâzım as a political and a daily newspaper. The newspaper which was making opposition of constitutional mo narchy and liberty since the first day it had been published was sold to itti- had and Terakki Political Party by Hüseyin Cahid in January 30th, 1914. The Tanin which had been party's publication organ since that date was closed in 1918. Meanwhile the Tanin which had been published twice more by Hüseyin Cahid within the rebuplic period was closed for the last time in 1947. The newspaper which had put that periods well-known literary faces up since the first day it had been published was an organ which many social and literary problem had been discussed. In the newspaper which we examine the period in detail, the eminent literary persons whose written works have been published are Cenab Şehabettin, Falip Rıfkı Atay, Halide Edib Adivar, Tevfik Fikret, Hüseyin Cahid Yalçın, Aka Gündüz, Ahmet Rasim and Müfide Ferid. The subjects which the authors had menteoned are as follows: Constitutional monarchy, liberty publishing buat, education, admi nistration of tocracy, the discussions between Servet-i Fünun and Fecri Âti, problems of women, activity of causing the language to become simple and Turkish History.