Peyâm ve Peyâm-Sabah gazetesi üzerine bir inceleme
A revier for Peyâm and Peyâm-Sabah newspaper
- Tez No: 708571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 545
Özet
Bu çalışmada, 14 Ekim 1913-22 Temmuz 1914 ve 2 Ağustos 1919-31 Aralık 1919 tarihleri arasında yayımlanan, toplam 391 sayıdan oluşan Peyâm gazetesi ile 1 Ocak 1920-14 Eylül 1922 tarihleri arasında 965 sayı yayımlanan Peyâm-Sabah gazetesi üzerinde durulmuştur. Çalışmamız Giriş hariç iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmamızın kuramsal çerçevesi açıklanmıştır.“Peyâm ve Peyâm-Sabah Gazetesinin Genel Özellikleri”adını verdiğimiz birinci bölümde gazetenin şekil ve muhteva özellikleri üzerinde durulmuştur. Aynı bölümde kronolojik olarak tahlili fihriste yer verilmiştir. Gazetedeki yazılar yazar adı, sayısı, sayfası, tarihi, tür ve muhteva açıklaması ile tasnif edilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde seçilen metinler Latin harflerine aktarılmıştır. Sonuç bölümünde ise Peyâm ve Peyâm-Sabah gazetesinin Türk edebiyatındaki yeri ve önemi tespit edilmeye çalışılmış ve böylelikle aynı konu üzerinde çalışacaklara yardımcı olmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the Peyâm Newspaper which was published between October 14, 1913-July, 1914 and December 2, 1919, with 391 issues in total, and the Peyâm-Sabah Newspaper which was published between January 1, 1920 and September 1922 with 965 issues. Our study consists of two parts except for the introduction. In the introduction part, brief information about the print life in the period when Peyâm and Peyâm-Sabah Newspaper published, was given. In the first part which we named as“Peyâm and Peyâm-Sabah Newspaper's General Features”we focused on the form and content of the newspaper. The index is included in the same section chronologically. The articles in the newspaper are classified with the author's name, number, page, date, genre and content description. In the second part of our study the selected texts were transferred to Latin letters. Thus, it is aimed to help those who will study on the same subject. In the conclusion part its place and importance in Turkish literature was tried to be determined.