Alfa ve beta bozunumu yapan bazı çekirdeklerin nükleer yük yarıçaplarının ve yüzey kalınlıklarının mathematica ile hesaplanması
Calculation of nuclear charge radii and skin thickness of some alpha and beta decaying nuclei using mathematica
- Tez No: 708578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Nükleer yük yarıçapı, bir çekirdeğin en temel özelliklerinden biridir ve nükleer kabuk yapısını ve çekirdeklerin etkileşimlerini araştırmak için önemli bir rol oynar. Elektron saçılma deneylerinden çekirdeğin yük dağılımı elde edilmiştir. Bu yük dağılımı hem çekirdeğin RMS (The Root Mean Square) ortalama yarıçapı ile kütle numarası arasındaki ilişkiyi ortaya koymuş hem de çekirdeğin büyüklüğü ve şekli ile ilgili bilgiler sağlamıştır. Uzun yıllardır hem teorik hem de deneysel olarak nükleer yük yarıçaplarının belirlenmesi ile ilgili çok farklı teknikler kullanılarak çalışmalar yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında sıvı damlası modeli ve alfa bozunumunun yarı ömürleri kullanılarak bu çekirdeklerin nükleer yük yarıçaplarının RMS değerleri ve kabuk kalınlıkları Mathematica ile hesaplanacak ve mevcut deneysel verilerle karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The nuclear charge radius is one of the most fundamental properties of a nucleus and plays an important role in investigating the nuclear shell structure and interactions of nuclei. The charge distribution of the nucleus was obtained from electron scattering experiments. This charge distribution not only revealed the relationship between the RMS (The Root Mean Square) mean radius of the nucleus and the mass number, but also provided information about the size and shape of the nucleus. For many years, many different techniques have been used to determine nuclear charge radii, both theoretically and experimentally. In this thesis, a group of nuclei with beta and alpha decay modes will be selected the RMS values of the nuclear charge radii and shell thicknesses of these nuclei will be calculated with Mathematica and compared with the available experimental data.