Çekirdeklerin proton radyoaktivitelerinin farklı nükleer modeller ve kuantum makine öğrenimi ile incelenmesi
Investigation of proton radioactivities of nuclei with different nuclear models and quantum machine learning
  1. Tez No: 987977
  2. Yazar: HASAN SANSAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Doğada bulunan üç tür doğal radyoaktivitenin (alfa, beta, gama) yanı sıra proton radyoaktivitesinin varlığının keşfi nükleer yapının ve nükleer kararlılığın daha iyi anlaşılmasında yeni bir pencere açmıştır. Hem çekirdeklerin tek proton hem de 2-proton salınımlarının kuramsal ve deneysel olarak açıklanmaya çalışılması son dönemde nükleer fizikteki en güncel problemlerin başında gelmektedir. Özellikle 2 proton salınımı, deneysel güçlükler sebebiyle fazlasıyla dikkat çekmektedir. Bu tez çalışmasında, proton radyoaktiviteleri yarı ömürlerinin araştırılması üzerine teorik bir çalışma yapılmıştır. Bu amaçla, tek proton bozunumu için 109 < A < 185 aralığında 44 çekirdek, 2p-bozunumu için 6 < A < 67 aralığında 33 çekirdek bozunumu incelenmiştir. Deneysel verileri açıklayabilmek için yarı-deneysel kütle formülleri olan UDL, Dong & Zhang, Soylu, modifiye-UDL tek poroton bozunumunda, Sreeja, Liu, modifiye-UDL denklemleriyle ile WKB metodu, 2p-bozunumunda kullanılmıştır. Ayrıca makine öğrenme metotları ve kuantum makine öğrenimi teknikleri her iki probleme uygulanmıştır. Araştırmalar doğrultusunda modifiye-UDL ilk kez bu çalışma ile literatüre kazandırılmıştır. Buna ilaveten hem proton hem 2p bozunumu ilk kez makine öğrenimi ile araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, derin öğrenme tekniklerinin dikkate alınması gerektiği ve modifiye-UDL formülüyle bozunum süreçlerinde izospinin kritik bir role sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasıyla elde edilen sonuçların proton radyoaktivitesi üzerine çalışan deneysel ve teorik çalışmalara katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The discovery of proton radioactivity, in addition to the three types of natural radioactivity (alpha, beta, and gamma), has opened a new window toward a deeper understanding of nuclear structure and nuclear stability. The theoretical and experimental investigation of both single-proton and two-proton emissions has recently become one of the most prominent problems in contemporary nuclear physics. In particular, two-proton decay has attracted considerable attention due to the significant experimental challenges associated with its observation. In this thesis, a theoretical investigation of the half-lives of proton radioactivity is carried out. For this purpose, 44 nuclei in the mass range 109 < A < 185 are studied for single-proton decay, while 33 nuclei in the range 6 < A < 67 are examined for two-proton decay. To reproduce the experimental data, UDL, Dong & Zhang, Soylu, and the modified-UDL formulas, are employed for single-proton decay. For two-proton decay, the Sreeja, Liu, modified-UDL formulas, and WKB method, are used. In addition, machine learning and quantum machine learning techniques are applied to both decay modes, and within the scope of this study, both proton and two-proton decay processes are investigated using machine learning approaches for the first time, while the modified-UDL formula is introduced into the literature. According to the obtained results, deep learning techniques should be taken into serious consideration, and the modified-UDL formula reveals that isospin plays a critical role in decay processes. It is anticipated that the results of this thesis will contribute to ongoing experimental and theoretical studies on proton radioactivity.