Sivil çevre hareketleri: Doğu Karadeniz bölgesi örneği
Environmental movements: Example of the Eastern Black Sea region
  1. Tez No: 708588
  2. Yazar: FATMA NUR KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZCAN BUCKLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünyada ve ülkemizde çevresel bozulmaların ve yıkımların artması toplumsal anlamda bir dönüşüm ve değişimi zorlamıştır. Bu dönüşüm ve değişimi içeren zemin, sivil anlamda başlamış talepler çerçevesinde kendisine bir alan yaratmıştır. Kuşkuşuz bu alan, yalnızca çevre koruma talepleri ile değil aynı zamanda farklı bileşenlerden oluşan siyasal ve toplumsal taleplerle de zenginleştirilmiştir. Araştırmamız sivil hareketlerden çevre hareketleri üzerinde yapılan bir çözümlemeye ve değerlendirmeye odaklanmıştır. Bu çözümlemede neo- liberal politikalar ve kapitalist iktisadi politikalar bu hareketlerin tetikleyici ana faktörü olarak ve eleştirel bir yaklaşımla ele alınmıştır. Araştırmamızın örneklem alanı olarak ülkemizin doğal bitki örtüsü bakımından en zengin bölgesi olan Doğu Karadeniz Bölgesi seçilmiştir. Bölgedeki çevre yıkımını ve çevre hareketlerini anlayabilmemiz için bölgede etkin olarak faaliyet gösteren 4 sivil örgüt belirlenmiştir. Bu sivil yapıların faaliyetleri üzerinden Söylem Analizi Tekniği kullanılarak bölgedeki çevre hareketleri anlamlandırılmış ve değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler bölgedeki çevre sorunlarının daha yakından anlaşılmasına imkan sunacağından literatüre önemli katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The increase in environmental degration and destruction in the world and in our country has forced a social transformation and challenge. The base that includes this transformation and challenge has created a space for itself within the framework of the demands that were started by civil activism. Undoubtedly this field has been enriched not only with environmental protection demands, but also with polical and social demands consisting of different components. Our research has focused on an analysis and eyaluation based on civil environmental movements. İn this analysis, neo- liberal policies and capitalist economic policies are discussed as the main trggering factors of these movements and with a critical approach. The Eastern Black Sea region, which is the richest region of our country in terms of natural vegetation, was chosen as the sample area of our research. In order to understand the environmental destruction and environmental movements in the region, 4 nongovermental organizations active in the region have been determined. Environmental movements in the region were interpreted and evaluated by using the discourse analysis technique on the activities of these civil structures. İt is thought that the evaluations made will make an important contribution to the literature as it will allow a closer understanding of the environmental problems in the region.