Bellek mekânı olarak sınır ve ötekilik: Kars şehri
- Tez No: 708589
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
“Bellek Mekânı Olarak Sınır ve Ötekilik; Kars Şehri”başlığını taşıyan tez çalışmasında teritoryal sınırı temel gösterge alarak, modernite içinde zaman-mekân, ulus-devlet ve vatan kavramlarının kültürel, felsefî, siyasal olarak nasıl üretildiğini; sınır, bellek ve ötekilik kavramlarının ilişkili oldukları bu kültürel, siyasal ve fiziksel göndermelerin Türkiye'de ve onun kuzeydoğu ucu olarak belirlenen Kars şehrinde nasıl vuku bulduğunu disiplinler arası bir bakış açısıyla ortaya koymaya çalıştım. Tahayyülün gerçeğe, gerçeğin tahayyüle dönüşme pratiklerinin kristalize hattı olarak tasavvur edilebilecek sınır, ikilikleri hem yaratan hem de kıran yönüyle kültürel ve siyasal hayatı görünür ve görünmez veçheleriyle kesen bir alan olarak ortaya çıkıyor. Bir sınır kenti olan Kars halihazırda uluslararasına açılan sınırının kapalılığıyla ulus-devlet ve vatan retoriklerinin üretildiği ve kültürel alanda ve küreselleşmenin de etkisiyle aşıldığı bir alan olarak sınırın ikili karakterini barındırır.
Özet (Çeviri)
In this study titled“The Border and Otherness as a Space of Memory: The City of Kars”, I intend to understand and explain the representations of space in modern world by looking at the experiences of nation-state and its borders in the case of Turkey and its one of the frontier city of Kars. In this sense, I examined the process of construction of modern discourses concerning space and time, geographie and history, nation-state and globalisation, cognitive and territorial mappings in the historical and memorial process. I tried to describe the process of the spatialisation of power relations in the borders within cultural spaces which represent various complexive dynamics in the contemporary process of globalisation. Therefore, the border or the frontier reproduce the binary oppositions in all areas and also have the capacity to move over them even in rigid borders like Kars-Armenia border.