Spor eğitiminde sözsüz yakınlık ve öğrenme algısı ilişkisi
The relationship between nonverbal immediacy and perception of learning in sports education
  1. Tez No: 708592
  2. Yazar: İSMAİL KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİRİS YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada öğretim elemanlarının sözsüz yakınlık davranışlarının öğrencilerin öğrenme algılarına ne düzeyde etki ettiği araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu yedi coğrafi bölgeden seçilen birer üniversitenin spor bilimleri fakültelerinde öğrenim gören 605 (x̄yaş=21,84) kadın ve 703 (x̄yaş=22,42) erkek olmak üzere toplam 1308 (x̄yaş =22,15 ) öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Sözsüz Yakınlık Ölçeği”,“Algılanan Öğrenme Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde; aritmetik ortalama, frekans, standart sapma, kolmogorov-smirnov testi, mann whitney U testi, kruskal wallis H ve spearman korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler sonucunda öğrencilerin cinsiyet bağlamında bilişsel öğrenme ve algılanan öğrenme düzeylerinde kadınların puanları erkek öğrencilerin puanlarına göre anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. Bölümler arasında beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü öğrencilerinin antrenörlük eğitimi bölümü öğrencilerine göre sözsüz yakınlık puanları yüksek çıkmıştır. Rekreasyon bölümünde okuyan öğrencilerin bilişsel öğrenme düzeyleri ise diğer bölüm öğrencilerine göre anlamlı derecede düşük çıkmıştır. Sınıf düzeyinde üçüncü sınıf öğrencilerinin ikinci sınıf öğrencilerine göre bilişsel ve algılanan öğrenme düzeyleri anlamlı derecede düşük çıkmıştır. Anne eğitim durumu okur-yazar olmayan öğrencilerin sözsüz yakınlık puanları ile bilişsel öğrenme puanları anne eğitim seviyesi ilköğretim ve lise mezunu olan öğrencilerin puanlarına göre anlamlı derecede düşük çıkmıştır. Baba eğitim durumu okur-yazar olmayan öğrencilerin sözsüz yakınlık, duyuşsal öğrenme ve algılanan öğrenme puanları baba eğitim durumu ilköğretim, lise ve lisans mezunu olan öğrencilerin puanlarına göre anlamlı derecede düşük çıkmıştır. Sözsüz yakınlık puanları ile öğrenme algıları puanları arasında orta düzeyde bir anlamlı bir ilişki belirlenmiştir (r=.331, p< .01).
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated to what extent the nonverbal intimacy behaviors of the instructors affect the learning perceptions of the students. The study group of the research consisted of a total of 1308 (x̄age =22.15) students, 605 (x̄age=21.84) female and 703 (x̄age=22.42) male, studying at the sports science faculties of a university selected from seven geographical regions.“Nonverbal Intimacy Scale”,“Perceived Learning Scale”and“Personal Information Form”were used as data collection tools in the research. In the analysis of data; arithmetic mean, frequency, standard deviation, Kolmogorov-Smirnov test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H and Spearman correlation tests were used. As a result of the data obtained in the study, the scores of female in cognitive learning and perceived learning levels in the context of gender were significantly higher than the scores of male students. Among the departments, the nonverbal intimacy scores of the students of the physical education and sports teaching department were higher than the students of the coaching education department. The cognitive learning levels of the students studying in the recreation department were significantly lower than the students in the other departments. At the grade level, the cognitive and perceived learning levels of the third-year students were significantly lower than the second-year students. Non-verbal intimacy scores and cognitive learning scores of the students whose mother's education level is illiterate were found to be significantly lower than the scores of the students whose mother's education level was primary or high school graduate. The non-verbal intimacy, affective learning and perceived learning scores of the students whose father's education level was illiterate were found to be significantly lower than the scores of the students whose father's education level was primary school, high school and undergraduate graduates. A moderately significant correlation was determined between nonverbal intimacy scores and learning perception scores (r=.331, p< .01).