Spor eğitimi kurumlarında iletişim sistemi
  1. Tez No: 48551
  2. Yazar: CANAN TELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜSLİM BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
155 ÖZET Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Türkiye'de yüksek spor eğitimi veren Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları, Beden Eğitimi ve Spor Bölümleri ile Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Daha sonra, araştırma konumuz olan İstanbul'da tek yüksek spor eğitimi veren Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nun, formal yapısı içinde hiyerarşik basamaklarda yer alan bireyler, bölümler ve bölümlere bağlı anabilim dalları ile bu anabilim dallarının içerdikleri dersler açıklanmıştır. İkinci bölümde, genel olarak iletişimle ilgili çeşitli tanımlamalar yapıldıktan sonra, iletişimin öneminden bahsedilmiş, iletişim sürecinin unsurları, kurum içi formal ve informal iletişim biçimleri, etkin bir iletişim için gerekli dinleme, konuşma, yazma ve sözsüz iletişim becerileri ve spor eğitiminde öne çıkan iletişim becerileri üzerinde durulmuştur. Son bölümde, anket yöntemi kullanılarak yapılan araştırmanın kapsamına, M.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'ndaki yöneticiler, öğretim elemanları ve öğrenciler alınmıştır. Grupların (yöneticiler, öğretim elemanları ve öğrencilerin) iletişim becerilerini yeterli düzeyde kullanıp kullanmadıkları, bağlı bulundukları bölümler ile diğer bölümler arasındaki iletişimlerinin biçimleri, konulan, frekans dağılımları ve varyans analizleri tabloları yapılarak açıklanmıştır. Çalışma araştırma sonuçlarının değerlendirilmesi ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
156 ABSTRACT This study consists of three sections In the first section brief information is given on Physical Education and Sports Schools, Physical Education and Sports Departments and Sports Science and Technology Schools. Explanations are given on individuals, departments, divisions of these departments and classes offered; found in the hierarchical stages of the formal structure of Marmara University Physical Education and Sports School; the only one in Istanbul that offers higher education on sports. It is also our subject of study. In the second section general definitions on communication are given, the importance of communication is stressed and the elements of the communication period, formal and informal communication forms in the organization, listening, verbal and non-verbal communication skills required for effective communication and communication skills in sports education are discussed. In the last section, a study is done by using a questionnare on managers, lecturers and students of Marmara University School of Physical Education and Sports. Frequency distributions and variance analysis charts are used to determine whether the group (managers, lecturers and students) use their communication skills at a sufficient level and which departmental, interdepartmental communication styles and subjects used. The study is concluded by the evaluations of the results.