Bazı toplam antioksidan kapasite yöntemlerinde ölçüm belirsizliği
Measurement uncertainty in some total antioxidant capacity methods
- Tez No: 708602
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZYÜREK, DR. ESİN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ölçüm belirsizliği, bir analiz sonucunun dağılım seviyesini göstermek için kullanılan bir kalite göstergesidir. Belirsizlik tahmininin temel ilkesinde, yöntem doğrulaması sırasında prosedürde bulunan tüm olası hataların ilk tanımlanmasını içerir. Ardından bireysel hata bileşenlerinin nicelleştirilmesini ve tüm bileşenlerin toplamını içerir. İstenilen güven seviyesinde, genişletilmiş belirsizlik hesaplanır. Çalışmanın amacı, bir yerel ticari elma suyunda CUPRAC ve DPPH yöntemlerini kullanarak toplam antioksidan kapasitesindeki (TAC) belirsizliğin hesaplanmasıdır. Tekrarlanabilirlik, geri kazanım, kalibrasyon eğrisi, standart troloks (TR) çözeltisinin konsantrasyonu, pH, sıcaklık ve redoks faktörü gibi belirsizlikler bireysel kaynaklar olarak dikkate alınmıştır. Standart belirsizlik, toplam standart CTR için urCTR= 0.0184 olarak hesaplanmıştır. CUPRAC ve DPPH yöntemleri uygulanarak elde edilen genişletilmiş belirsizlikler, %95 güven seviyesinde (k=2) sırasıyla ± 0.0218 µmol.L−1 ve ± 0.0204 µmol.L−1 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The measurement uncertainty is a quality indicator used to demonstrate the distribution level of an analysis result. In the basic principle of the estimate of uncertainty, the first identification of all possible errors in the procedure during the method verification. Then contains the quantification of individual error components and the sum of all components. Extended uncertainty is calculated at the confidence level of trust. The aim of the study is to calculate uncertainty in total antioxidant capacity (TAC) using CUPRAC and DPPH methods in a local commercial apple juice. The uncertainties such as reproducibility, recovery, calibration curve, the concentration of standard trolox (TR) solution, pH, temperature and redox factor were taken into consideration as individual resources.The total standardCTR of the standard uncertainty is calculated as urCTR = 0.0184. The extended uncertainties with respect to the CUPRAC and DPPH methods have been found in 95% confidence level (k=2), as ± 0.0218 µmol.L−1 and ± 0.0204 µmol.L−1, respectively.