Dijital pazarlamada markanın tüketiciye sunumu: YouTube fenomenlerinin markayı tüketiciye tanıtma biçimleri
Brand presentation to the consumer in digital marketing: The ways of YouTube influencers to promote the brand to the consumer
  1. Tez No: 708601
  2. Yazar: MELEK KIZIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİYE FİLİZ SUSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni iletişim araçları varlığını göstermeye başlamıştır. Dijitalleşen iletişim kanalları pazarlama dünyasında değişimlere neden olmuştur. Dijital iletişim kanallarını sıklıkla kullanan tüketicilere ulaşmak isteyen markalar dijital pazarlama yöntemlerine yönelmiştir. Dijital pazarlamada yeni bir yöntem olan fenomen yoluyla pazarlama markayı tüketiciyle buluşturan yeni bir yol olarak ortaya çıkmıştır. Dijital pazarlama araçlarından biri olan YouTube kullanıcılar arasında en çok kullanılan sosyal medya platformudur. Kullanıcıların en çok YouTube platformunda vakit geçirmesi markaların YouTube fenomenleriyle işbirliği yapmasına olanak sağlamıştır. Markalar fenomenler ile işbirliği yaparak ürünlerini tüketiciye sunmuştur. Bu tez çalışması dijital pazarlamada yeni bir araç olan fenomen yoluyla pazarlama bağlamında YouTube fenomenleri tarafından üretilen içeriklerde marka/ürün tanıtımının nasıl yapıldığını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda boomsocial.com sosyal medya analiz sitesinin fenomen kategorisinde yer alan Türkiye'nin en çok takip edilen ilk 10 YouTube fenomeni örneklem olarak belirlenmiştir. Fenomenlerin 2020 yılındaki tüm paylaşımları incelenmiş ve marka/ürün tanıtımı içeren paylaşımlar içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçları tablolar halinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, new communication tools have begun to show their existence. Digitalized communication channels have caused changes in the world of marketing. Brands that want to reach consumers who frequently use digital communication channels have turned to digital marketing methods. Marketing through influencer, which is a new method in digital marketing, has emerged as a new way to bring the brand to the consumer. One of the digital marketing tools, YouTube is the most used social media platform among users. The fact that users spend most of their time on the YouTube platform has allowed brands to collaborate with YouTube influencers. Brands cooperated with influencers and presented their products to consumers. This thesis study was carried out in order to determine how the brand / product is promoted in the content produced by YouTube influencers in the context of marketing through influencer, which is a new tool in digital marketing. For this purpose, Turkey's top 10 most followed YouTube influencers in the influencer category of the boomsocial.com social media analysis site were determined as the sample. All the shares of influencers in 2020 were examined and the content analysis of the posts containing brand / product promotion was made. The research results are interpreted in tables.