Diz osteoartriti olan orta yaş kadınlarda intramüsküler yağ oranının iskelet kası mimari yapısına ve fiziksel performansa olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of intramuscular fat ratio on skeletal muscle architecture and physical performance in middle-aged women with KNEE osteoarthritis
  1. Tez No: 708612
  2. Yazar: MERVE KARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜZÜN FIRAT, DOÇ. DR. ABDULLAH MERİÇ ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı diz osteoartriti (OA) olan orta yaş kadınlarda kuadriseps femoris ve hamstring kaslarının intramüsküler yağ (İMY) oranını sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Ayrıca diz OA olan kadınlarda İMY oranı ile iskelet kasının mimari özellikleri ve fiziksel performans arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmamıza 40-65 yaş aralığında 31 diz OA olan ve 31 sağlıklı kadın dahil edildi. Katılımcıların demografik verileri (yaş, boy, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi), ağrı durumları ve diz eklemi hareket açıklıkları kaydedildi. Yağ ve kas kütlesinin değerlendirilmesi; Bioelektrik İmpedans Analizi ile, izometrik kas kuvveti; hand held dinamometre ile, diz OA ile ilişkili semptom ve diz eklemi fonksiyonları Diz Yaralanma ve Osteoartrit Sonuç Skoru (KOOS) ile değerlendirildi. Kuadriseps femoris ve hamstring kaslarının mimari özelliklerinden pennasyon açısı, lif uzunluğu ve kalınlığı gibi Ultrasonografi (US) yöntemi ile değerlendirildi. Kasların İMY oranı ise ekointensite (Eİ) ölçümleri kullanılarak analiz edildi. Eİ değerlendirmesi, US yöntemi ile elde edilen görüntülerin ImageJ programı aktarılması ile yapıldı. Katılımcıların fonksiyonel performans değerlendirmeleri, Beş Kere Otur ve Kalk Testi, Zamanlı Kalk Yürü Testi ve Merdiven İnip-Çıkma Testi ile, yürüme hızı ise 20 Metre Yürüme Testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the intramuscular fat (IMF) ratio of quadriceps femoris (QF) and hamstring muscles in the middle-aged women with knee osteoarthritis (OA) and to compare with the healthy control group. Another aim of this study was to investigate the relationship between muscular infiltration of QF and hamstring muscles and muscle architecture and physical performance of the patients with knee OA. In this study, 31 healthy women and 31 women with knee OA, aged between 40 and 65 years were included. The participants' demographic data (age, height, weight, body mass index), pain status and knee range of motion were recorded. Body muscle and fat mass were measured by Bioelectric Impedance Analysis and isometric muscle strength was evaluated by handheld dynamometer. Knee OA-related symptoms and knee joint functions were evaluated with the Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS). Muscle architecture (pennation angle, fiber length and thickness) of the QF and hamstring muscles evaluated with Ultrasonography (US). IMF ratio of the muscles was assessed using echo intensity (EI) measurements using gray-scale analysis in the ImageJ program. The functional performance assessments of the women were evaluated with the Five Times Sit and Stand Test, Timed Up and Go Test, and Stair Climbing Test, walking speed was evaluated with the 20 Meter Walking Test.