Okçuluk sporunda kondisyon çalışmalarının nişan alma ve atış performansına etkisi
The effect of conditioning practices on aiming and shooting performance in archery
  1. Tez No: 708615
  2. Yazar: ERTUĞRUL BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK SEVİNDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı; Okçuluk sporunda kondisyon çalışmalarının nişan alma ve atış performansına etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamıza Aksaray Üniversitesinde öğrenim görmekte olan aktif olarak okçuluk sporu ile uğraşan, müsabakalara katılan 12 okçuluk sporcusu ( 5 Kadın; Yay türü: 3 klasik yay 2 makaralı yay, Yaş:22,00±1,58 yıl, Boy:166,40±3,78 cm, Vücut ağırlığı: 58,20±4,03 kg, Spor yaşı:4,60±1,14 yıl. 7 Erkek; Yay türü: 4 klasik yay 3 makaralı yay, Yaş: 21,14±1,22 yıl, Boy: 171,43±5,09 cm, Vücut ağırlığı: 76,00±5,63 kg, Spor yaşı:6,14±1,35 yıl) Araştırma grubu oluşturuldu. Sporculara normal antrenmanlarına ek olarak; 8 hafta, haftada 3 gün kondisyon antrenmanı uygulandı. Sporculara kondisyon antrenmanlarına başlamadan ön test ve 8 hafta sonunda son test uygulandı. Nişan alma testi: sporcuların yayı çektikten sonra kronometre ile 3 kez ölçüldü, en iyi olan test sonucu ön test ve son testlerde değerlendirmeye alındı. Atış puanı testi: TOF'da belirtilen 720 round üzerinden 2 x 36 toplam 72 ok ve 720 puan üzerinden puanlama yapılarak gerçekleştirildi. Her sette 6 ok atıldı. 6 set 2 devre olarak test alındı. Her sette 240 sn. verildi, süre tamamlandıktan sonra gerçekleşen atışlar karavana olarak değerlendirildi ve karavana olan her ok en yüksek puanlardan sıraya göre düşüldü. İstatistiksel olarak okçu sayısının 30'un altında olması sebebi ile parametrik olmayan testler seçildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to investigate the effects of conditioning exercises on aiming and shooting performance in archery. 12 archery athletes who are studying at Aksaray University, actively engaged in archery and participating in competitions (5 Female; Bow type: 3 classic bows, 2 roller bows, Age: 22.00±1.58 years, Height:166. 40±3.78 cm, Body weight: 58.20±4.03 kg, Age of sport: 4.60±1.14 years 7 Male; Bow type: 4 classical bows 3 roller bows, Age: 21.14±1.22 years, Height: 171.43±5.09 cm, Body weight: 76.00±5.63 kg, Sports age: 6.14±1.35 years) Research group was formed. In addition to their normal training for athletes; Conditioning training was applied for 8 weeks, 3 days a week. A pre-test and a post-test at the end of 8 weeks were applied to the athletes before they started their fitness training. Aiming test: The athletes were measured 3 times with a stopwatch after pulling the bow, the best test result was evaluated in the pre-test and post-tests. Shooting score test: It was carried out by scoring 2 x 36 total 72 arrows and 720 points out of 720 rounds specified in TOF. 6 arrows were fired in each set. The test was taken as 6 sets of 2 circuits. 240 sec each set. was awarded, the shots that took place after the time was up were considered as caravans and each arrow to the caravan was deducted from the highest scores in order. Non-parametric tests were chosen because the number of archers was below 30 statistically.