Kanserde Aile bakım deneyimi modeli kapsamında ileri evre kanser hastalarına bakım veren aile üyelerinin deneyimlerinin incelenmesi: Gömülü karma yöntem araştırması
Investigation of the experiences of family members caring for advanced cancer patients in the scope of the family care experience model in cancer: An embedded mixed method research
  1. Tez No: 708620
  2. Yazar: AYLİN HELVACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kanserde aile bakım deneyimi modeli ile yürütülen çalışma, ileri evre kanserli hastaların bakım veren aile üyelerinin yaşam kalitelerini etkileyen stresörleri ve bağlamsal faktörleri incelemeyi, bakım verme deneyimlerini ele almayı amaçladı. Gömülü karma yönteme sahip araştırma, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Eylül 2020-Temmuz 2021 tarihlerinde arasında yürütülmüştür. Araştırmanın nicel aşamasına 125 ileri evre kanser tanılı hastalar ile bakım veren aile üyeleri; nitel aşamasına ise 21 bakım veren aile üyesi dahil edildi. Nicel verilerin analizi SPSS 25.0 istatistik programında, nitel veriler ise Collaizi'nin yedi basamaklı tanımlayıcı çözümleme yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirildi. Bağımlı değişken olarak belirlenen yaşam kalitesi, Kanserli Hastalara Bakım Verenlerde Yaşam Kalitesi Ölçeği (CQOLC) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study carried out with the cancer family caregiving experience model, aimed to examine the stressors and contextual factors affecting the quality of life of the family caregivers of patients with advanced cancer, to address their caregiving experiences. Embedded mixed-method research was carried out at Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital between September 2020 and July 2021. 125 patients with advanced cancer and their family caregivers were included in the quantitative phase of the study; 21 caregiver family members were included in the qualitative phase. The quantitative data analysis was carried out using SPSS 25.0 statistical program, and qualitative data was carried out using Collaizi's seven-step descriptive analysis approach. Quality of life determining as the dependent variable was evaluated with the Caregivers of Cancer Caregivers (CQOLC).