Z Kuşağının liderlik tarzı beklentileri üzerine bir araştırma
A research on leadership style expectations of generation Z
  1. Tez No: 708647
  2. Yazar: TAHSİN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, önümüzdeki yıllarda çalışma hayatına aktif olarak katılım sağlayacak olan Z kuşağı bireylerin liderlik tarzı tercihlerini ortaya koyarak geleceğin örgütlerinde nasıl bir liderlik tarzı benimsenmesi gerektiği hususunda öneriler getirmektir. Bu çalışmada, betimsel model kullanılarak nicel bir araştırma yapılmıştır. Çalışma, 2000-2010 yılları arasında dünyaya gelmiş ve üniversite eğitimine devam eden 411 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, literatürden hareketle geliştirilen, Z kuşağının liderlik tarzı tercihlerine ilişkin dokuz hipotezin sınanması için parametrik analizlere tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucunda, Z kuşağının liderlik tarzı tercihlerinin vizyoner, koç ve demokratik liderlik tarzları üzerinde yoğunlaştığı görülmüştür. Bununla beraber Z kuşağının liderlik tarzı tercihlerinin cinsiyet, üniversitede eğitim görülen bölüm, çalışma ve liderlik etme tecrübesi gibi demografik değişkenlere bağlı olarak farklılaşmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the leadership style preferences of the individuals who in the generation Z and will actively participate the working life in the coming years and to make suggestions about what kind of leadership style should be adopted in the organizations of the future. In this study, a quantitative research was conducted using the descriptive model. The study was carried out on 411 people who were born between 2000-2010 and continue their university education. The obtained data were subjected to parametric analyzes to test nine hypotheses regarding the leadership style preferences of the Z generation, which were developed based on the literature. As a result of the analysis, it was seen that the leadership style preferences of the Z generation focused on authoritative, coach and democratic leadership styles. However, it has been revealed that the leadership style preferences of the Z generation do not differ depending on demographic variables such as gender, department studied at the university, working and leadership experience.