Okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin etik ile ilgili görüşleri
The opinions of preschool teachers on ethics
- Tez No: 708672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKER SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin etik ile ilgili görüşlerinin incelemektir. Araştırma nitel yönteme ve fenomenoloji (olgubilim) tekniğine uygun olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın katılımcıları 2020-2021 eğitim-öğretim yılında, Zonguldak ilinde görev yapmakta olan 32 okul öncesi eğitimi öğretmeninden oluşmuştur. Araştırmanın verilerini toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan genel bilgi formu ve yapılandırılmış soru formu kullanılmıştır. Katılımcılar salgın dönemi sebebiyle formları çevrimiçi ortamda doldurduktan sonra araştırmacıya yine çevrimiçi ortamdan ulaştırmıştır. Elde edilen veriler transkript edilerek bilgisayar ortamına aktarılmış, tümevarımcı yaklaşım ile incelenmiştir. Verilerin analizinde betimsel ve içerik analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Öncelikle benzer veriler birleştirilmiş, kodlar oluşturulmuş ve birbiriyle ilişkili kodlardan kategorilere ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların etiği toplumsal, kişisel ve evrensel boyutlarda algıladıkları tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcılar mesleki etiği kurallarla ve öğretmenlerin yeterlikleriyle ilişkilendirmişlerdir. Ek olarak, katılımcıların çocuklarla çalışmalarda etiğe uygun hareket etmek için eşitlik ve adaleti esas aldıkları, çocuk haklarına ve çocukların bireysel farklılıklarına saygı duydukları, etik değerlerle ilişkili olduğu için değerler konusunun öneminin bilincinde oldukları saptanmıştır. Son olarak uzaktan eğitim sürecinde ailelerle yeterli iletişimin olmadığı, çeşitli nedenlerle eğitimde fırsat eşitsizliğinin olduğu ve çocuklara ulaşmanın zor olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the views of preschool education teachers about ethics. The research was designed in accordance with the qualitative method and the phenomenology (maturation) technique. The participants of the research consisted of 32 preschool education teachers working in Zonguldak in the 2020-2021 academic year. In order to collect the data of the research, a general information form and a structured questionnaire prepared by the researcher were used. Due to the epidemic period, the participants filled the forms online and then sent them to the researcher online. The data obtained were transcribed and transferred to the computing environment and analyzed with an inductive approach. Descriptive and content analysis techniques were used in the analysis of the collected data. First, similar data were combined, codes were created, and categories were reached from codes that were related to each other. As a result of the research, it was determined that the participants perceived ethics in social, personal, and universal dimensions. Moreover, it was determined that the participants based on equality and justice to act ethically in their work with children, respect children's rights and children's individual differences, and are aware of the importance of the issue of values as it is related to ethical values. Finally, it has been determined that there is not enough communication with families in the distance education process, there is an inequality of opportunity in education for various reasons, and it is difficult to reach children.