Okul öncesi öğretmenlerin mesleki etik davranışlar hakkındaki görüşleri ile ahlaki yargı düzeyleri ve öğretmenlik tutumlarının incelenmesi
An analysis of pre-school teachers views about professional ethical conduct with their moral judgment levels and teaching attitudes
- Tez No: 210313
- Danışmanlar: PROF. AYLA OKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Psikoloji, Education and Training, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Egitimin en temel amaçlarından biri olan ahlaklı bireyler yetistirmek için çocukların karakterinin sekillenmeye basladıgı egitimin ilk basamagı olan okul öncesi dönemde de ahlaki gelisimin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Ahlaklı bireylerin yetismesinde ögretmenin rolü çok büyüktür. Okul öncesi ögretmeni egitim sürecinde çocuklarla kuracagı diyalogda ögretmen yeterliklerinin yanında etik davranısların önemini de göz önünde tutmalıdır. Okul öncesi ögretmenlerin özelliklerinden biri olan ahlaklı olma, ögretmenlerin etik davranısları bilmesi ve davranısa dönüstürmesi ile gerçeklesebilir. Dewey'in (1995:19) belirttigi gibi, ögretmenin veya ebeveynin okul öncesi dönemde çocuklara ahlaklı davranmalarını söylemesi veya bu konuyla ilgili dersler yapması çocukların ahlaki davranıs gelistirmesinde çok az etkili olmaktadır. Dolaylı ve hayata dönük ahlak egitimi verecek olan ögretmenin kendi etik ve ahlaki davranıslarıyla çocuklara model olması çok önemlidir. Okul öncesi programında ögrencilerin aktif ögrenme süreçleri ayrıntılı olarak açıklanmıstır. Okul öncesi ögretmeni aktif ögrenme süreçlerini düzenlemekle birlikte asıl görevlerinden biri de günlük yasam içinde karsılasılan ahlaki ikilemlerle (moral dilemmas) bas edebilmesidir (Johansson, 2002:203). Bu arastırmanın amacı; okul öncesi ögretmenlerin etik davranıslar hakkındaki görüslerini, ahlaki yargı düzeylerini ve ögretmenlik tutumlarının ne düzeyde oldugunu belirleyerek bu olgular arasında anlamlı bir iliskinin olup olmadıgını incelemektir. Ayrıca ögretmenlerin kisisel bilgileri ile bu olgular arasında anlamlı farklılıkların olup olmadıgı arastırılmıstır. Arastırmanın örneklemini 2005-2006 egitim-ögretim yılında, stanbul ilinin 10 ilçesinde görev yapan 464 okul öncesi ögretmeni olusturmustur. Bu arastırmada dört ayrı veri toplama aracı kullanılmıstır. Örnekleme ait demografik özellikleri belirlemek amacıyla arastırmacı tarafından hazırlanmıs 16 soruluk bir kisisel v bilgiler formu. Okul öncesi ögretmenlerin ahlaki yargılarını ölçmek için kullandıgımız Çiftçi (2001a)'nin Türkçe'ye uyarladıgı Ahlaki Yargı Testi (AYT), Bilgin'in (1996)'da gelistirmis oldugu Okul Öncesi Ögretmenleri için hazırlanmıs Ögretmenlik Tutumları Ölçegi (ÖTÖ) ve son olarak bu arastırma için gelistirilmis olan Okul Öncesi Ögretmeninin Etik Davranısları Ölçegi (OÖEDÖ) kullanılmıstır. OÖEDÖ 6'lı likert ölçegi seklinde hazırlanmıs ve geçerlik-güvenirlik analizleri yapılarak son hali verilmistir. Ölçek 63 sorudan ve yedi alt boyuttan olusmaktadır. Faktör analizi sonrasında ölçegin güvenirlik istatistikleri yapılmıstır. Okul Öncesi Ögretmenin Etik Davranıslar Ölçegi (OÖEDÖ)'nin iç tutarlılık katsayıları, Cronbach alfa (r=.893), Spearman Brown (r=.835), Guttman (r=.935) güvenirlik degerlerine ulasılmıstır. Okul öncesi ögretmenlerin, (OÖEDÖ)'den aldıkları toplam puan ortalaması 336'dır. Buna göre, okul öncesi ögretmenlerinin, mesleki etik davranısları (kuralları) yüksek düzeyde benimsediklerini söyleyebiliriz. Okul Öncesi Ögretmenin Etik Davranısları Ölçegi (OÖEDÖ) ortalamalarının okul öncesi ögretmenlerin yas, çalıstıgı okul türü, medeni durum, ögrenim durumu, çocuk sahibi olma, toplam hizmet süresi, lisansüstü egitim düzeyi, degiskenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdigi bulunmustur.
Özet (Çeviri)
Moral development during the pre-school period which is the primary step of the education in which the personality traits of children start getting into a certain shape should be considered for the purposes of raising moral individuals, which is one of the key objectives of education. The role of teacher in raising moral individuals is of vital importance. The pre-school teacher should take the importance of ethical behaviours into consideration as well as teacher capabilities during his/her dialogue with the children within the education process. Morality, which is one of the features of pre-school teachers, can be accomplished when teachers have a sound grasp of ethical behaviours and transfer these into actual behaviours. As Dewey (1995:19) states; it is of little impact in terms of children?s developing moral behaviours when the teacher or parent tells the pre-school children to behave morally or teaches courses about this subject. It is considerably important that the teacher who is going to provide the indirect and life-oriented moral education should set a role-model for the children with his/her own ethical and moral behaviours. The active learning processes of students are explained with details in the preschool programme. One of the essential responsibilities of the pre-school teacher is coping with the moral dilemmas encountered within daily life as well as organizing the active learning processes (Johansson, 2002:203). The aim of this study is to determine the opinions of pre-school teachers about ethical behaviours along with their moral judgment and teaching attitude levels and to analyse whether there is a significant correlation between these notions. Furthermore; it has been studied whether there are any significant differences between the personal information of teachers and these concepts. vii The sampling of the study involves 464 pre-school teachers working in 10 districts of stanbul during the academic year 2005-2006. Four different data gathering tools have been used in this study. A 16-question personal information form prepared by the researcher in order to define the demographic properties of the sampling, Moral Judgment Test (MJT) adapted into Turkish by Çiftçi (2001a) used in order to measure the moral judgments of pre-school teachers, Teaching Attitude Scale for Pre-School Teachers (TAS) developed by Bilgin (1996) and last but not least, Pre-School Teacher?s Ethical Behaviours Scale (PTEBS) specifically developed for this study have been utilized. PTEBS has been prepared in the form of 6-Likert Scale and finalized through validity-reliability analyses. Scale consists of 63 questions and seven subdimensions. Following the factor analysis the reliability statistics of the scale have been prepared. The internal coherence co-efficients of Pre-School Teacher?s Ethical Behaviours Scale (PTEBS) have been obtained as Cronbach alfa (r=.893), Spearman Brown (r=.835), Guttman (r=.935) reliability values. The total average point of the pre-school teachers in Pre-School Teacher?s Ethical Behaviours Scale (PTEBS) is 336. In this context, it may well be stated that pre-school teachers adopt professional ethical behaviours (conduct) at a high level. It has been found out that Pre-School Teacher?s Ethical Behaviours Scale (PTEBS) averages constitute a significant difference depending on preschool teachers? age, type of school where they work, marital status, education status, whether they have children, total service duration and postgraduate education status variants.