Opiyat ve uyarıcı kullanım bozukluğu'nda yetişkin ayrılma anksiyetesi, öfke ruminasyonu, emosyonel disregülasyon ve anksiyete duyarlılığı arasındaki ilişki
The relationship between adult separation anxiety, anger rumination, emotional dysregulation and anxiety sensitivity in opioid and stimulant use disorder
  1. Tez No: 708673
  2. Yazar: RAHŞAN EZGİ DÖNMEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ H. NEVZAT MUHTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yürüttüğümüz bu çalışma ile arındırma tedavisini tamamlamış, DSM-V'e göre Opiyat Kullanım Bozukluğu ve Uyarıcı Kullanım Bozukluğu tanısı alan hastaların yetişkin ayrılma anksiyeteleri ile anksiyete duyarlılığı, duygu düzenleme güçlüğü ve öfke ruminasyonu arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi ve bağımlılıkların tedavisinde olasılıkla güçlük yaşatan etkenlerin anlaşılabilmesi ve bağımlılık tedavi planlarının geliştirilebilmesine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Araştırmamız Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Bay ve Bayan Vırtanes Saatçi Yataklı Servisi ve Psikiyatri Polikliniği'nden çalışmaya alınma ve dışlanma kriterlerini karşılayan Opiyat Kullanım Bozukluğu tanısı almış 15 hasta ve Uyarıcı Kullanım Bozukluğu tanısı almış olan 15 hasta olmak üzere, toplamda 30 katılımcı ile yürütülmüştür. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Ölçeği, Anksiyete Duyarlılığı İndeksi, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ve Öfkeye İlişkin Derin Düşünme Ölçeği verilmiştir. Betimsel verilerin analizinde yüzde, frekans, ortalama, medyan ve standart sapma kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenleri ile ilgili normallik varsayımı kutuçizgi grafikleri, dal-yaprak grafikleri, Q-Q grafiği ve çarpıklık-basıklığa dair veriler ile değerlendirilmiştir. Veriler incelendiğinde, fark testlerinde grup sayılarının 30'dan düşük olması ve normallik bulgularının normal dağılıma büyük oranda uyum göstermemesi sebebiyle parametrik olmayan testler tercih edilmiştir. Ölçek puanları arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Demografik değişkenlerin analizinde Bağımsız gruplar Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırma yaparken Bonferroni düzeltmesi ile ikili karşılaştırmalar testi kullanılmıştır. İstatistik değerlendirmeler SPSS 25.0 IBM paket programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışma neticesinde elde edilen bulgulara göre, opiyat kullanım bozukluğu ve uyarıcı kullanım bozukluğu tanılı bireylerin Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Ölçeği ve Anksiyete Duyarlılığı İndeksi puanları arasında pozitif yönde güçlü düzeyde anlamlı bir korelasyon ilişkisi bulunmuştur. Duygu Düzenleme Güçlüğü yaşayan Opiyat ve Uyarıcı Kullanım Bozukluğu tanılı bireylerin aynı zamanda öfke ruminasyon düzeyleri de anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Anksiyete Duyarlılığı yüksek olan örneklemin duygu düzenlemede de güçlük çektiği görülmüştür. Benzer şekilde, Anksiyete Duyarlılığı yüksek olan örneklemin öfke ruminasyonu düzeyi de yüksek olarak bulunmuştur. Öte yandan, Uyarıcı Kullanım Bozukluğu tanılı bireylerin Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği puanlarının Opiyat Kullanım Bozukluğu tanılı bireylere kıyasla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla Araştırmanın sınırlılıkları ile ileride yapılacak çalışmalar için ayrıca önerilerde bulunulmuştur. Elde edilen bu bulgular bağlamında, bağımlılık tedavilerine kişiye özel öfke ve anksiyeteyle başa çıkma stratejilerinin geliştirilmesine yönelik rehabilitasyon programlarının eklenmesinin, bağımlılıklarla ilgili sorunların çözümüne katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we conducted an evaluation of the relationship between adult separation anxiety and anxiety sensitivity, difficulty in emotion regulation and anger rumination in patients who have completed detoxification treatment and diagnosed with opiate use disorder and stimulant use disorder according to DSM-V and to understand the factors that may cause difficulties in the treatment of addictions and to understand the factors that cause addiction. It is aimed to contribute to the development of treatment plans. Our research was carried out with a total of 30 participants, 15 patients with opioid use disorder and 15 patients with stimulant use disorder, who met the inclusion and exclusion criteria from Yedikule Surp Pırgiç Armenian Hospital Male and Female Vırtanes Saatçi Inpatient Service and Psychiatry Outpatient Clinic. Sociodemographic Information Form, Adult Separation Anxiety Scale, Anxiety Sensitivity Index, Difficulty in Emotion Regulation Scale and Reflection on Anger Rumination Scale were given to the participants. Percentage, frequency, mean, median and standard deviation were used in the analysis of descriptive data. The assumption of normality regarding the variables of the study was evaluated with box-line graphs, branch-leaf graphs, Q-Q graph and data on skewness and kurtosis. When the data were analyzed, non-parametric tests were preferred because the number of groups was less than 30 in the difference tests and the normality findings did not fit the normal distribution to a large extent. Spearman correlation analysis was used to examine the relationships between scale scores. Independent groups Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test were used in the analysis of demographic variables. Paired comparisons test with Bonferroni correction was used when comparing groups. Statistical evaluations were made using SPSS 25.0 IBM package program. According to the findings obtained as a result of the study, a strong and significant positive correlation was found between the Adult Separation Anxiety Scale and Anxiety Sensitivity Index scores of individuals diagnosed with opiate use disorder and stimulant use disorder. Individuals diagnosed with opiate and stimulant use disorder who have emotion regulation difficulty also had significantly higher anger rumination levels. It was observed that the sample with high Anxiety Sensitivity also had difficulties in emotion regulation. Similarly, the anger rumination level of the sample with high anxiety sensitivity was also found to be high. On the other hand, it has been determined that individuals diagnosed with Stimulant Use Disorder have higher Emotion Regulation Difficulty Scale scores compared to individuals diagnosed with Opioid Use Disorder. Therefore, with the limitations of the research, additional suggestions were made for future studies. In the context of these findings, it is thought that adding rehabilitation programs for the development of personalized anger and anxiety coping strategies to addiction treatments will contribute to the solution of problems related to addictions.