Majör depresif bozuklukların tedavisinde uğraşı terapisinin rolü
The Role of occupational therapy in the management of major depressive disorders
  1. Tez No: 70868
  2. Yazar: SİBEL COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN ÖZALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; majör depresif hastaların tedavisinde uğraşı terapisinin etkisini araştırmaktır. Çalışmada, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde majör depresif bozukluk tanısı ile yatarak tedavi gören 30 hastadan, 15'er kişilik deney ve kontrol grubu oluşturulmuştur. Hastaların depresyon düzeyi 1. hafta ve 3. hafta içinde“Beck Depresyon Ölçeği”ile ölçülmüş, bu süre içinde deney grubunu oluşturan hastalar, bulundukları kliniğin diğer hastaları ile birlikte uğraşı terapisi programına katılmışlardır. Hastaların bireysel özellikleri ve klinik ortamı dikkate alınarak planlanan programda; resim, el sanatları, seramik, dikiş, vitray, çiçek yapımı, gezi, tiyatro, spor, eğlence vb aktiviteler uygulanmış, sabah toplantıları düzenlenmiştir. Çalışmanın sonuçlan“SPSS”(Statistical Package for Social Sciences for Windows, Release 5.0.1, SPSS Inc., 1992) paket programında "bağımsız t-testf ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. 3.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of occupational therapy in the treatment of major depressive inpatients. The study was conducted with 30 inpatients in Bakırköy Mental Hospital, 15 of whom were the research group and 15 were the control group. The depressive levels of patients were measured in the 1st and 3rd weeks on the Beck Depression Scale. The research group participated in occupational therapy with other inpatients. According to their personal and clinical differences the research patients participated in a program including; painting, handicrafts, ceramics,, sewing, sports, theatre etc. and morning meetings.