İstanbul ili hemodiyaliz birimlerinde çalışan hemşirelerde görülen depresyon belirtileri ve başa çıkma yöntemleri
Symtoms of depression and ways of coping among nurses working in hemodialysis units in İstanbul
  1. Tez No: 70867
  2. Yazar: GÜL BARLAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM IŞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET İSTANBUL İLİ HEMODİYALİZ BİRİMLERİNDE ÇALIŞAN HEMŞİRELERDE GÖRÜLEN DEPRESYON BELİRTİLERİ VE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ Bu çalışma, hemodiyaliz ünitelerinde çalışan hemşirelerde, depresif belirtiler ve başa çıkma yollarım araştırmak amacıyla metodolojik ve tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenim İstanbul ilindeki en az bir yıldır hizmet vermekte olan hemodiyaliz ünitelerinde çalışan hemşireler oluşturmuştur. Evreni oluşturan 207 hemşireden çalışmamıza katılmayı kabul eden 149 hemşire örneklem olarak alınmıştır. Verilerin toplanmasında; literatür bilgisine dayalı olarak geliştirilen, hemşireleri tanıtıcı ve çalışma yerleri ile ilgili özellikleri içeren bilgi formu, Beck tarafından geliştirilen“Beck Depresyon Ölçeği”ve Carver ve arkadaşları tarafından geliştirilen 11 alt boyuttan oluşan“Stresle Başa Çıkma Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler; yüzdelik, ortalama, standart sapma, ki kare, Cronbach Alfa tutarlılık katsayıları, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon ile değerlendirilmiştir. Araştırmamızda özellikle 17-24 yaş grubu arasındaki hemşirelerde depresyon görülmesi ve yaş arttıkça etkili olmayan yöntemlerden dine yönelmede azalma, anlamlı bulunmuştur. Hemşirelerin stresle başa çıkma ve Beck Depresyon Puanlarının ilişkisine bakıldığında, BDÖ ile etkili olmayan stresle başa çıkma yöntemleri arasında anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SYMPTOMS OF DEPRESSION AND WAYS OF COPING AMONG NURSES WORKING IN HEMODIALYSIS UNITS IN ISTANBUL This methodogical and descriptive study has been planned to investigate depressive symptoms and ways of coping in nurses who have been working in hemodialysis units. The medium of investigation has been nurses who have worked in a hemodialysis unit for at least one year, in the Istanbul province. Of the total 207 nurses, the 149 nurses who agreed to participate in the study have been taken as examples. In gathering the data, an information form developed from literature survey that identifies the nurses and their institution,“Beck Depression Inventory”developed by Beck and“Stress Coping Measure”with 11 subdimensions, developed by Carver et al, have been used. The data was evaluated with use of percentages, averages, standard deviation, Z square, Cronbach Alfa Consistency coefficents, one-way variance analysis and correlation. In our investigation, depression was observed in the 17-24 years age group. With increase in age meaningful decrease was found in turning to religion which is an ineffective method. When the relation between the nurses' coping with stress and the Beck Depression points were observed, a meaningful relation was found between coping with stress and ineffective methods of coping with stress.