Cirit atlarında müsabakanın beyin kaynaklı nötrofik faktör ve visfatin hormon düzeyleri ile bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The effect of competition on brain-derived neurotrophic factor and visfatin hormone levels and some biochemical parameters in javelin horses
  1. Tez No: 708689
  2. Yazar: TAHSİN UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Cirit, at ve insanın mücadelesine dayanan savaş sporu, yiğitlik oyunu ve erliğin göstergesi olarak adlandırılan Türklerin oynadığı asırlık bir geçmişe sahip geleneksel atlı bir spor oyunudur. Zeka ve stratejiye dayanan atlı cirit oyunu için seçilecek atların, zeki, yüksek performans ve hızlı manevra kabiliyetine sahip, sıkı idman programlarına dayanıklı olması gerekmektedir. Bu araştırma, Bayburt ilinde düzenlenen cirit müsabakasına katılan iki takımın (TA: A takımı ve TB: B takımı) atlarında müsabakanın (istirahat hali, müsabaka öncesi ve müsabaka sonu) serum visfatin ve plazma BDNF (P-BDNF) hormon düzeyleri üzerine etkisi ve bazı biyokimyasal (glukoz, laktat, Na, K, Cl, Ca, Mg, P, Fe, AST, ALT, ALP, LDH, CK, kreatinin, üre, total kolesterol (TK), trigliserid (TG), HDL, LDL, VLDL) parametrelerle ilişkisi incelenmiştir. Bu kapsamda araştırmada yaşları 4-9 yaşları arasında değişen, VKS ortalama 3.7 olan toplam 14 adet Arap aygırı kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen atlardan iki müsabaka (M1 ve M2) süresince müsabakanın farklı zamanlarında (istirahat hali (T0), müsabaka öncesi (T1) ve müsabaka sonu (T2)) vena jugularis'ten kan örnekleri alındı. Visfatin hormonu kan serumu, BDNF hormon düzeyleri ise plazma örneklerinden ELİSA yöntemiyle, biyokimyasal parametrelere ise Cobas 8000 otoanalizörde spektrofotometrik yöntemle kantitatif olarak çalışıldı. Alınan kan örneklerinden elde edilen serumlar -80 C°'de saklandı. Araştırmanın sonucunda elde edilen veriler IBM SPSS Statistics programında friedmam testi ile istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Javelin is a traditional equestrian sports game with a centuries-old history played by the Turks, which is called a war sport based on the struggle of horse and man, a game of bravery and an indicator of masculinity. The horses to be selected for the horse javelin game, which is based on intelligence and strategy, must be intelligent, have high performance and fast maneuvering ability, and be resistant to tight training programs. In this context, one of the hormones whose effect we examined in the study, Visfatin, is adipokin and myokine, which are reported to be able to be evaluated in determining the performance level of horses due to their intense presence in skeletal november. Another hormone is Brain-Derived Neurotrophic Factor (BDNF), a learning-related hormone that affects learning and memory. In this study, the effect of the competition on serum visfatin and plasma BDNF (P-BDNF) hormone levels and its relationship with some biochemical parameters (glucose, lactate, Na, K, Cl, Ca, Mg, P, Fe, ALT, ALT, LDH, CK, creatinine, ürea, total cholesterol (TC), Triglyceride (TG), HDL, LDL, LDL) in horses participating in the javelin competition held in Bayburt province were investigated. In this context, a total of 14 Arabian stallions, aged between 4 and 9, with an average BCS of 3.7 were used in the study. Blood samples from the vena jugularis were taken from the horses included in the study, including resting state (T0), pre-competition (T1) and end-competition (T2) periods for a total of two competitions. The levels of the hormone visfatin in blood serum samples and BDNF in plasma samples were studied quantitatively by ELISA method, biochemical parameters were studied by spectrophotometric method on Cobas 8000 autoanalyzer. The serums obtained from the blood samples were stored at -80°C. The data obtained as a result of the research were analyzed statistically using the friedmam test in the IBM SPSS Statistics program. While the mean serum visfatin hormone levels of the horses in the TA and TB groups, which constitute the study group, were significantly decreased compared to the T2 period, T0 and T1 periods of the M1 and M2 javelin competition, it was determined that there was a significant increase in the mean p-BDNF values (p< 0.05).