Cirit atlarında müsabakanın serum apelin, beyin yağ asidi bağlayıcı protein düzeyleri ile bazı kardiyak, stres belirteçleri ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The effect of competition on serum apelin, brain fatty acid binding protei̇n levels and some cardi̇ac, stress markers and bi̇ochemical parameters in javelin horses
  1. Tez No: 763148
  2. Yazar: HARUN ÖZTÜFEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Cirit, atlı sporcunun ciridini doğru bir şekilde rakibine atması, savaş sırasında kendisini ve bineğine hakim olması ve böylece rakibini yenmesinden oluşan, yiğitlik, cesaret oyunu ve erliğin göstergesi olarak adlandırılan at üstünde oynanan atlı takım sporudur.Apelin, glukoz ve enerji metabolizmasının düzenlenmesinde rolü nedeniyle metabolik hastalıkların; astrositlerden exprese edilen FABP7, beyindeki lipid metabolizmasının; kortizol, stresin; GRP78, endoplazmik retikulum stresi düzeyinin; cTnI, miyokard hasarın değerlendirilmesinde kullanılan belirteçlerdir. Bu çalışma, cirit müsabakasına katılan atlarda müsabakanın (istirahat hali (P0), müsabaka öncesi (P1) ve müsabaka sonu (P2)) serum apelin, FABP7, cTnI, kortizol, GRP78 düzeyleri üzerine etkisi ve bazı biyokimyasal (glukoz, laktat, CK, CK-MB, üre, kreatinin, AST, ALT, ALP, GGT, LDH, Total kolesterol (TK), Trigliserid (TG), VLDL, LDL, HDL) parametreleriyle ilişkisinin incelenmesidir. Bu kapsamda çalışmada yaşları 4-10 arasında değişen toplam 14 adet Arap aygırı kullanıldı. Çalışmanın P0, P1 ve P2 dönemlerinde bulunan atların vena jugularis'inden kan örnekleri alındı. Alınan kan numunelerinden elde edilen serum örneklerinde apelin, FABP7, cTnI, kortizol, GRP78 düzeyleri ELİSA yöntemiyle, biyokimyasal parametreler, Cobas 8000 otoanalizörde spektrofotometrik yöntemle kantitatif olarak incelendi.Serum örnekleri, analiz gerçekleşinceye kadar -80 C°'de saklandı.
Özet (Çeviri)
Javelin is an equestrian team sport played on a horse, which consists of an equestrian athlete throwing his javelin correctly at his opponent, mastering himself and his mount during a battle and thus defeating his opponent, called a game of valor, courage and an indicator of brave. Apelin is a marker of metabolic diseases due to its role in regulating glucose and energy metabolism; FABP7, expressed from astrocytes, lipid metabolism in the brain; cortisol, stress; GRP78, stress level of the endoplasmic reticulum; cTnI are markers used to assess myocardial damage. İn this study, horses that participated in the competition of competition in the javelin (resting state (P0), competition (P1) and the end of the competition (P2)) in the chapel of serum, FABP7, cTnI levels of cortisol, the effect on the levels of some biochemical and GRP78 (glucose, lactate, CK, CK-MB, urea, creatin, AST, ALT, ALP, GGT, LDH, total cholesterol (TC), Triglyceride (TG), VLDL, LDL, HDL) is the study of the relationship parameters. İn this context, a total of 14 Arabian stallions aged between 4 and 10 were used in the study.Blood samples were taken from the vena jugularis of horses in the P0, P1 and P2 periods of the study. The levels of apelin, FABP7, cTnI, cortisol, GRP78 in serum samples obtained from blood samples taken were examined quantitatively by ELISA method, biochemical parameters by spectrophotometric method on Cobas 8000 autoanalyzer.Serum samples were stored at -80° C until the analysis took place.