Diabetik olgularda 23 gauge transkonjonktival pars plana vitrektomi sonuçlarımız
Outcomes of 23 gauge transconjunctival pars plana vitrectomy in diabetic patients
- Tez No: 708688
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Proliferatif diabetik retinopatiye bağlı vitreoretinal hastalıkların cerrahi tedavisinde uygulanan 23G transkonjonktival pars plana vitrektominin etkinliğinin belirlenmesi ve komplikasyonlarının incelenmesi. Gereç ve Yöntem: Mart 2006-mart 2010 tarihleri arasında kliniğimizde 23G transkonjonktival PPV uyguladığımız 42 göz çalışmaya dahil edildi. Olgularda postoperatif göz içi basınçları ve görme keskinliklerindeki değişiklikler ile intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar incelendi. Bulgular: Yirmibiri erkek (% 51,21) ve 20'si kadın (% 48,78) olmak üzere toplam 41 olgunun 42 gözü incelendi. Hastaların ortalama yaşları 59.33 ± 7.4 (47-76) idi. Tüm gözlerde cerrahi 23G transkonjonktival vitrektomi tekniği ile tamamlandı. Sızıntı olan 8 (%19) gözde tek sklerotomi yeri, 3 (% 7,1) gözde ise üç sklerotomi yeri transkonjonktival olarak 8/0 vicryl ile sütüre edildi. Peroperatif 10 (%23,8) gözde iatrojenik retinotomi, 1 (%2,4) gözde ise VİH gelişti. Endotamponat olarak 12 (% 28,6) gözde hava, 7 (% 16,7) gözde SF6, 2 (% 4,8) gözde C3F8, 8 (% 19) gözde 1000 cst silikon yağı, 5 (% 11,9) gözde ise 5000 cst silikon yağı kullanıldı. 2 (% 4,8) göz sıvı ile bırakılırken, 6 (% 14,3) gözde tamponat kullanılmadı. Hastalar ortalama 15,64±10,04 (1-37) ay takip edildiler. 23G transkonjonktival vitrektomi uygulanan gözlerin 31'i (% 73,8) fakik, 11'i (% 26,2) arka kapsülü sağlam olan psödofakik idi. Daha önceden kataraktı bulunan 7 göze, 23G transkonjonktival vitrektomi uygulanmadan önce, şeffaf korneal kesiden fakoemülsifikasyon ve kapsül içine arka kamara katlanabilir akrilik intraoküler lens implantasyonu uygulandı. Ortalama GK'nde, preoperatif değere göre, postoperatif 1.günde anlamlı bir azalma saptanırken ( p:0,05); postoperatif 1. ay, 3.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine anatomic and functional results and to evaluate the complications of 23G transconjunctival vitrectomy technique in a variety of vitreoretinal diseases in patients with proliferative diabetic retinopathy. Materials and methods: 42 eyes of 41 patients had undergone 23G transconjunctival vitrectomy surgery in dates from March 2006 to March 2010 . Main outcome measures were intraocular pressure, visual acuity, intraoperative and postoperative complications. Results: 21(51.21%) of patients were male and 20 (48.78%) of them were female. Average age of patients was 59.33 ± 7.4 (47-76) years. 23G PPV operation was ended successfully in all eyes. Suture was needed in one sclerotomy entry site in 8 (19%) eyes and three sclerotomy entry site in 3 (7.1%) eyes. Peroperative iatrogenic retinotomy occurred in 10 (23.8%) patients and vitreus hemorrhage occurred in 1 (2.4%) patient. The mean follow-up of the patients were 15,64±10,04 (1-37) months. Preoperatively, 31 (73.8%) eyes were phakic, 11 (26.2%) eyes were pseudophakic. Combined phacoemulsification, intraocular lens implantation and 23-gauge vitrectomy was performed for 7 phakic eyes. Best corrected visual acuity was decreased in postoperative first day significantly ( p:0,005).