(k, µ)-parakontak metrik manifold ve altmanifoldlarının geometrisi üzerine
(k, µ)-paracontact metric manifold and on the geometry of submanifolds
  1. Tez No: 708699
  2. Yazar: PAKİZE UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATÇEKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk olarak (k, µ)-parakontak metrik manifoldların Riemann eğrilik, projektif eğrilik, concircular eğrilik ve quasi-konformal eğrilik tensörlerinin birbirleri üzerindeki etkileri detaylı analiz edildi. Ayrıca bir (k, µ)-parakontak metrik manifoldun psedoparalel invaryant altmanifoldu, Ricci pseudoparalel ve 2-Ricci pseudoparalel altmanifoldların temel tanım, teorem ve sonuçları verildi. Buna ek olarak bir (k, µ)-parakontak metrik manifoldun pseudoparalel invaryant altmanifoldunu ve pseudoparalel, Ricci-pseudoparalel ve 2-Ricci-pseudoparalel altmanifoldları geometrisi ile ilgili özellikler araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly Riemannian curvature, projectif curvature, concircular curvature and quasi-conformal curvature tensors of (k, µ)-paracontact metric manifold on each other impact were analyzed in detail. Also, basic definition, theorem and results about pseudoparallel invariant submanifold and pseudoparallel, Ricci-pseudoparallel and 2-Ricci-pseudoparallel submanifolds of a (k, µ)-paracontact metric manifold were emphasized. In addition, the properties of geometry of invariant pseudoparallel, Ricci-pseudoparallel, 2-Ricci-pseudoparallel, 2-Ricci generalized pseudoparallel of a (k, µ)-paracontact metric manifold were searched.