Hizmet sektöründe finansal ve finansal olmayan verilere dayalı performans analizi: PTT örneği
Performance analysis based on financial and non-financial data in the service sector: PTT example
- Tez No: 708704
- Danışmanlar: PROF. DR. GANİTE KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Performans kavramı kelime anlamı itibarı ile yapılması gereken belli bir iş veya görev bakımından gösterilen başarı derecesidir. Bu kavram bir işi yapan bir bireyin, kurumun veya grubun o iş için hedefindeki alana ne derece ulaşabildiği veya o işten ne kadar yarar alabildiğini ifade etmektedir. İşletme yöneticileri bulundukları kurumun stratejik amaç ve hedeflerini en iyi şekilde tespit etmeli bunları gerçekleştirmek için finansal performans analizi yapmaktadır. Gelir tablosu ve bilanço, finansal performansa ışık tutan finansal tablolar olarak sayılmaktadır. Bu tezde 2019-2020 yılları Bahçelievler PTT A.Ş. finansal tablolar verileri kullanılarak temel finansal analiz yöntemleri ile performans analizi yapılmıştır. Ayrıca, çok girdili ve çıktılı süreçlerde karar verme birimlerinin görece etkinlik ölçümünde kullanılan, Veri Zarflama Analizi yöntemi ile etkinlik analizi yapılmış ve diğer bir eş değer şube Maltepe ile karşılaştırılmıştır. Analizde çıktı olarak elektronik posta, posta, kargo, değerli kağıtlar, PTT Bank, girdi olarak ilk madde ve malzeme giderleri, personel giderleri, finansman giderleri, dışardan sağlanan fayda ve hizmetler, vergi resim ve harçlar, çeşitli giderler veri olarak alınmıştır. Bu tezin amacı yıllardır kâr amaçlı kurumların analizinde kullanılan finansal analiz ve etkinlik analiz tekniklerinin hizmet sektöründe uygulanabilirliğini göstermek ve kurumun finansal ve finansal olmayan performans analizini yaparak mevcut durumu analiz edip önerilerde bulunmaktır. Bu çalışma kapsamında Bahçelievler PTT A.Ş. performans ve etkinlik noktasında son yılda kurumun hedeflediği dilimin neresinde olduğunu değerlendirilmiştir. Bu çalışma, kamu kurumlarının finansal ve finansal olmayan performans analizi ve etkinlik ölçümünün uygulanabilirliği ile ilgili literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The literal meaning of the concept of performance is the degree of success shown in terms of a certain job or task that needs to be done. This concept describes how much an individual, institution or group doing a job can achieve their goals for that job or how much benefit they can get from that job. Business managers should determine the strategic goals and objectives of the institution they are in in the best way and they make financial performance analysis to realize them. Income statements and balance sheets are counted as financial statements that guide financial performance. In this thesis, performance analysis was made with basic financial analysis methods using Bahcelievler PTT Corp.'s financial statements data in 2019-2020. In addition, efficiency analysis was made with the Data Envelopment Analysis method, which is used to measure the relative efficiency of decision-making units in multi-input and output processes, and compared with Maltepe, another equivalent branch. In the analysis, e-mail, mail, cargo, valuable papers, PTT Bank were used as output. On the other hand, raw material and material expenses, personnel expenses, financing expenses, external benefits and services, tax duties and fees, and various expenses were used as inputs. The aim of this thesis is to show the applicability of financial analysis and efficiency analysis techniques, which have been used in the analysis of profit-oriented institutions for years, in the service sector and to provide information about the current situation of the institution by analyzing its financial performance. Within the scope of this study, it has been evaluated where Bahçelievler PTT Corp. is in the range that it has targeted in the last year in terms of performance and efficiency. This study will contribute to the literature on the applicability of financial performance analysis and efficiency measurement in public institutions.