Upgrading fuel characteristic of poultry sludge via wet torrefaction
Islak torefaksiyon yöntemi ile kanatlı çamurunun yakıt özelliğini geliştirme
  1. Tez No: 708719
  2. Yazar: İBRAHİM DİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTÜRK MEMDUH ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Biyokütlenin bir enerji kaynağı olarak kullanılmasının önündeki ana engeller, ıslak torrefaksiyon (WT) ile ortadan kaldırılabilen yüksek nem, kül ve oksijen içeriğidir. Bu çalışmada, bertaraf edilmesi zor, karmaşık bir biyokütle olan susuzlaştırılmış kanatlı çamuru (DPS), bağımsız proses parametreleri olarak reaksiyon sıcaklığı, süresi ve besleme konsantrasyonu dikkate alınarak WT işlemine tabi tutulmuştur. Parametreler yanıt yüzey metodu kullanılarak tasarlanmış olup, deneyler laboratuvar ölçekli kesikli reaktörde gerçekleştirilmiştir. En yüksek katı verimi (SY) ve ısıl değeri (CV) hedefleyen optimum koşullar, 268°C reaksiyon sıcaklığı, 47 dakika reaksiyon süresi ve ağırlıkça 50% besleme konsantrasyonu olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre, besleme konsantrasyonu ısıl değer ve katı verimi üzerinde en etkili parametre iken, reaksiyon süresi en düşük etkiye sahiptir. Bireysel etkilerine ek olarak, proses parametrelerinin SY ve CV üzerindeki interaktif etkileri de üç ve iki boyutlu kontur dağılımları ile analiz edilmiştir. Ayrıca, optimum koşullar altında torrefe edilmiş DPS'deki (TDPS) kül ve uçucu madde miktarının azaldığı, sabit karbonun arttığı yaklaşık analiz vasıtası ile ortaya çıkarılmıştır. Nihai analiz yoluyla, oksijen-karbon atomik oranında dikkate değer bir azalma rapor edilmiştir. Bu sonuçlar ile, WT işleminin biyokütleyi önemli ölçüde geliştirdiği ve daha verimli bir katı yakıta dönüştürdüğü sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main barriers to the use of biomass as an energy source are high humidity, ash, and oxygen content which can be eliminated by wet torrefaction (WT). In this study, dewatered poultry sludge (DPS), as being complex biomass to dispose of, was subjected to WT by considering the reaction temperature, time, and feed concentration as the independent process parameters. The parameter range is determined using response surface methodology and the experiments were carried out in a laboratory-scale batch reactor. The optimum conditions for both maximum solid yield (SY) and calorific value (CV) were evaluated for the reaction temperature, time, and feed concentration of 268°C, 47 min, 50wt%, respectively. According to the results, the feed concentration was the most influential parameter on calorific value and solid yield, whereas the reaction time has the lowest effect. In addition to their individual effects, the interactive effects of process parameters on CV and SY were also analyzed by two and three-dimensional contour plots. Besides, the proximate analysis revealed that the fixed carbon was observed to be increased while the amount of ash and volatile matter in the torrefied DPS (TDPS) decreased under optimum conditions. Through the ultimate analysis, a remarkable reduction in the atomic ratio of oxygen to carbon was reported. According to the results it is concluded that the WT significantly enhances and converts raw poultry sludge to a more efficient solid fuel.