Hemodiyaliz tedavisi olan hastaların hastalık algılarının ve psikolojik gereksinimlerinin yardım arama tutumlarına etkisi
The effects of disease perceptions and psychological needs of patient sreceiving hemodialysis treatment on their attitudes to seek help
- Tez No: 708745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEMAN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kesitsel Kesitsel, tanımlayıcı tasarımda ilişki arayıcı olan bu çalışma hemodiyaliz tedavisi alan hastaların hastalık algısı ve temel psikolojik gereksinimlerinin yardım arama tutumlarına etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Bu araştırmanın evrenini; bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi diyaliz ünitesi ve bir özel diyaliz merkezinde programlı hemodiyaliz tedavisi olan toplam 304 hemodiyaliz hastası, örneklemini de 258 hemodiyaliz hastası oluşturdu. Çalışmanın verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Hastalık Algısı Ölçeği, Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği ve Yardım Arama Tutumu Ölçeği kullanıldı. Çalışmanın verileri; tanımlayıcı istatistiksel analizler (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum), normal dağılım testleri, cronbachalpha, t testi, One-wayAnova testi, Pearson Korelasyon testi, faktör analizleri, çoklu regresyon analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This This cross-sectional, descriptive study was conducted to evaluate the effect of hemodialysis patients perception of illness and basic psychological needs on help seeking attitudes. The population of this study consisted of 304 hemodialysis patients who received scheduled hemodialysis treatment in a dialysis unit of a training and research hospitaland a privatedialysis center, and th esample consisted of 258 hemodialysis patients. Personal ınformation form, disease perception scale, basic psychological needs scaleand help seeking attitude scale were used to collectthe data of the study. Data of the study; descriptive statistical analyzes (mean, standarddeviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum), normal distributiontests, cronbachalpha, t test, One-wayAnova test, Pearson Correlation test, factoranalysis, multiple regression analysis were used.