Küçük alan radyterapi tedavilerinde implant malzemelerin doza etkisini nanoDot OSLD kullanılarak belirlenmesi ve Monte Carlo yöntemiyle karşılaştırılması
Comparison of the dosage effect of implant materials in small field radytherapy treatments using nanoDot OSLDs and Monte Carlo method
- Tez No: 708753
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YEĞİNGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, nanoDot optiksel uyarmalı lüminesans dozimetresinin (OSLD) küçük radyasyon tedavi alanları için homojen ve heterojen ortamlardaki doz okuma doğruluğu analiz edilmiştir. Homojen ortam için, OSLD'nin derin doz eğrileri ile Monte Carlo (MC) hesaplamaları arasındaki fark küçük alan boyutları için %3 istatistiksel belirsizlik içinde bulundu. Heterojen ortam için, paslanmaz çelik (SS), titanyum alaşım (Ti5) ve alüminyum (Al) implant malzemeleri kullanılmıştır. Fantom-implant üst arayüzündeki OSLD sonuçları, MC ile karşılaştırıldığında beklenenden daha düşük doz ölçmüştür. İmplant-fantom alt arayüzünündeki OSLD sonuçlarımız MC ölçümleri ile uyum içerisindeydi. Küçük alanlarda OSLD'ler homojen ortamda radyoterapi dozimetrisi için kullanışlı bir dozimetre olmasına rağmen, heterojen ortamlardaki arayüz doz değerlerini ölçmek için uygun olmadığı sonucu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, dose accuracy of optically stimulated luminescence dosimeters (nanoDot OSLDs) for small radiation treatment fields in homogeneous and heterogeneous environments were analyzed. For the homogeneous medium, the difference between the depth dose curves of OSLDs and the Monte Carlo (MC) calculations was found within 3% statistical uncertainty for small field sizes. For the heterogeneous environment, implant materials of stainless steel (SS), titanium alloy (Ti5) and alumina (Al) were used. OSLD results at the phantom-implant upper interface measured a lower-than-expected dose compared to MC. Our OSLD results at the implant-phantom lower interface were in agreement with the MC measurements. Although OSLDs are a useful dosimeter for radiotherapy dosimetry in homogeneous medium in small field sizes, it has been found that it is not suitable for measuring interface dose values in heterogeneous medium.