Yatlarda aydınlatma sistemleri ve tasarımlarının irdelenmesi
Investigation of lighting systems and design on yacht
- Tez No: 708758
- Danışmanlar: DOÇ. HAKKI TONGUÇ TOKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
İkinci bölümde; yatların tanımı, tarihçesi ve sınıflandırılması üzerinde temel bilgiler verilmiştir. Yatların sınıflandırılması örnekleri ile incelenip, tanımlamalarıyla açıklanmıştır. Yat üretim sektörünün dünyada ve Türkiye'deki etkileri, önemi ve katkıları verilerle açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; yatlarda aydınlatma sistemleri, tanımı, tarihçesi, türleri, donanımları ve tasarımları ele alınmıştır. Yatlarda doğal ve yapay aydınlatmalarının önemi ve tasarımını etkileyen faktörler incelenmiştir. Yatlarda iç mekân tasarımını etkileyen faktörler mevcut örnekler üzerinden detaylı incelenerek açıklamalara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde; Yatlarda iç mekân fonksiyonları ve aydınlatmaların tanımlamaları yapılmaktadır. Yaşam alanları ayrı ayrı incelenip, tanımlamaları yapılıp, aydınlatma tasarımlarını etkileyen faktörler incelenmiştir. Beşinci bölümde; Yatlarda aydınlatma sistemleri ve tasarımlarının fuar alanlarına ziyaretlerde bulunulup mevcut tasarımlar üzerinden aydınlatmaları ve aydınlatma tasarımları yelkenli ve motoryatlar üzerinden incelenip, fotoğraflarla desteklenip açıklamalarda bulunulmuştur. Sonuç bölümünde; Yatlarda aydınlatma ve tasarımlarının mekân ve kullanıcı açısından ilişkisinin önemi üzerinde durulmuştur. Yelkenli ve motoryat tasarımlarının aydınlatmayı ve tasarımlarını önemli ölçüde etkilediğinin altı çizilmiştir. Aydınlatma ve aydınlatma tasarımlarının mekân içerisindeki kullanıcıların, mekânsal, fiziksel konforun ve güvenlik konuları ele alınmıştır. Aydınlatma tasarımlarını etkileyen faktörler ve kullanıcının mekân içerisindeki eylemleri üzerindeki etkisi incelenmiş olup, doğru aydınlatma tasarımlarının önemine yer verilmiştir. Tez kapsamında izlenen amaç, kapsam ve yöntem ışığında; okuyucuya yatlarda mekân, kullanıcı ve aydınlatma tasarımlarının önemini okuyucuya iletmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the second part; Basic information on the definition, history and classification of yachts is given. The classification of yachts is examined with examples and explained with their definitions. The effects, importance and contributions of the yacht production sector in the world and in Turkey are explained with data. In the third part; Lighting systems, definition, history, types, equipment and designs of yachts are discussed. The importance of natural and artificial lighting in yachts and the factors affecting their design were examined. The factors affecting the interior design of yachts are examined in detail through the existing examples and explanations are given. In the fourth chapter; The definitions of interior functions and lightings are made on yachts. Living spaces were examined separately, their definitions were made, and the factors affecting lighting designs were examined. In the five chapter; Visits were made to the fairgrounds of the lighting systems and designs of the yachts, the lighting and lighting designs of the existing designs were examined on the sailboats and motor yachts, supported by photographs and explanations were made. In the conclusion section; The importance of the relationship between lighting and designs in yachts in terms of space and user is emphasized. It has been underlined that sailboat and motor yacht designs have a significant impact on lighting and designs. The subjects of lighting and lighting designs, users in the space, spatial, physical comfort and security are discussed. The factors affecting the lighting designs and the effect on the user's actions in the space have been examined and the importance of the right lighting designs has been given. In the light of the purpose, scope and method followed within the scope of the thesis; It is aimed to convey to the reader the importance of space, user and lighting designs in yachts.