Dicle Üniversitesi Tıp fakültesi göğüs hastalıkları kliniğinde ocak 2019 – aralık 2020 yıllarında fiberoptik bronkoskopi yapılan hastaların retrospektif analizi
Retrotspective analysis of patients performed fiberoptic bronchoscopy in Di̇cle university clinic of pulmonary diseases in january 2019- december 2020
  1. Tez No: 708759
  2. Yazar: EMİNE ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ŞENYİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları kliniğinde Ocak 2019- Aralık 2020 tarihleri arasında fiberoptik bronkoskopi yapılan hastaların retrospektif olarak incelenerek, dermografik özelliklerinin belirlenmesi, işlem endikasyonlarının gözden geçirilmesi, ayırıcı tanıda bu işlemlerin yeterliliğinin belirlenmesi ve gelişen komplikasyonların gözden geçirilmesi amaçlanmıştır. Materyal-Metot: Retrospektif olarak yürütülmüş olan çalışmamıza 01.01.2019 ile 31.12.2020 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs hastalıkları bölümünde fiberobtik bronkoskopi yapılan hastalarımız dahil edilmiştir. Hastaların demografik bulguları, eşlik eden komorbiditeleri ve nihai tanıları değerlendirildi. Toraks BT raporları, patolojik biyopsi örnek sonuçları, mikrobiyolojik laboratuar örnekleri, epikriz raporlarındaki bilgiler kaydedildi. Bulgular: 1451 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. 975 kişi ise erkek (% 67.2) 476 kişi kadındır (% 32.8). Hastaların yaş ortalaması 54.14 (±17.40 ss)'dür. En sık FOB endikasyonu, 510 (%35,1) hastada akciğer kanseri şüphesidir. 124 (%8,6) hastada pnömoni, 111 (%7,8) hastada İAH, 234 (%16,1) hastada TB, 71 (%4,8) hastada hiler ya da mediastinal LAP varlığı, 51 (%3,6) hastada tek ya da multipl nodül varlığı, atelektazi 50 (%3,4), 40 (%2,7) hastada akciğere metastaz şüphesiyle ve 33 (%2,2) hastaya ise öksürük etyolojisi nedeniyle FOB yapılmıştır. Hastaların %53,4'ünde öksürük, %38,8'inde dispne, %34,7'sinde balgam, %33,7'sinde hemoptizi, %22,1'inde ateş, %6,7'sinde göğüs ağrısı en sık başvuru şikayetleridir. FOB'un 1400 hastada genel tanı başarısı %40 bulunmuştur. Kesin tanılara göre FOB'un tanı başarısı; akciğer kanseri hastalarında (%36), pnömonide (%34,6), İAH'de (%23,5) bulunmuştur. TB'de (%25,6), akciğer metastazında (%22,5) olarak bulunmuştur. 40 hasta İAH tanısı almıştır ve FOB'un tanı başarısının en yüksek olduğu hastalar HP, sarkoidoz ve OP tanısı alan hastalardır. Sadece 29 (%2) hastada FOB'a bağlı komplikasyon görülmüştür. Genel olarak en sık görülen komplikasyonlar kanama (%0,8), hipoksi (%0,5), hipertansiyon (%0,3), taşikardi (%0,2), bronkospazm (%0,1), pnömotoraks (%0,1)'tır. En sık görülen kanser tipleri %36,4 skuamöz hücreli akciğer kanseri, %30,7 adenokanser, %18 KHAK'dir. Sonuç: FOB, birçok solunumsal hastalıkta tanısal yararlığı yüksek ve komplikasyon oranı düşük bir işlemdir. En sık kullanıldığı ve tanı başarısı en yüksek olan hastalık akciğer kanseridir. Balgam çıkaramayan, yayma negatif TB hastalarında ve mikrobiyolojik örnek veremeyen ya da pnömoni hastalarında mikrobiyolojik örnekler alınması ve etkene yönelik tedavi planlanması açısından FOB yararlı bir işlemdir. FOB oldukça geniş endikasyon yelpazesine sahip bir işlemdir ve kullanım alanı oldukça geniştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to examine to determine the demographic features, to observe the treatment indications, to evaluate the adequacy of these procedures and to evaluate the complications in the patients who underwent fiberoptic bronchoscopy (FOB) in our clinic retrospectively. Material and Method: Patients who underwent diagnostic FOB in Dicle University medical faculty hospital chest diseases clinic between January 2019 and December 2020 were retrospectively screened. All patient data including demographic information, vital data, imaging and transaction reports were obtained from the electronic patient registration system. Finding: 1451 patients were included in the study. 975 (67,2%) were male and 476 (32,8%) were females. The mean age of the patients is 54.14 (±17.40. The most common indication for FOB was lung cancer doubt and it was performed in 510 (35,1%) patients. Besides, 234 (16,1%) patients were TB, 124 (8,6%) patients were pneumonia, 111 (7,8%) patients were diagnosed with ILD, 71 (4,8%) hilar or mediastinal LAP presence, 51 (3,6%) Single or multiple nodule presence, 40 (2,7%) patients were lung metastases. Cough (53,4%), shortness of breath (38,8%), sputum (34,7%), hemoptysis (33,7%), fever (22%) and chest pain (16,8) are the most common complaints. Overall diagnosis of FOB in 1400 patients was 40%. Diagnostic success rates of FOB according to definite diagnosis were 36% in Lung cancer, 34,6% in pneumonia, 23,5% in ILD, 25,6% in TB and 22,5% in lung metastasis. 40 patients were diagnosed with ILD and the patients with the highest diagnostic success rate of FOB were in HP, sarcoidosis and OP. Only 29 (2%) patients had complications due to FOB. The most common complications were bleeding (%0,8), hipoxia (0,5%), hypertension (%0,3), tachycardia (0,2%), bronchospasm (%0,1), pneumothorax (0.1%). 387 patients were diagnosed with lung cancer. The most common types of cancer were squamous cell lung cancer (%36,4), adenocarcinoma (%30,7), and SCLC (%18). Results: FOB is a diagnostic procedure with a low complication rate and high diagnostic utility rate in many respiratory diseases. The most commonly used disease with the highest diagnostic yield is lung cancer. FOB is a useful procedure in terms of taking microbiological samples and planning treatment for the agent in patients with sputum, smear-negative TB and patients who cannot provide microbiological samples or pneumonia patients. FOB, which is a procedure with a wide range of indications and its usage area is quite wide.