Bariatrik cerrahide fiziksel aktivite ve beslenme tutumunun değerlendirilmesi
Evaluation of physical activity and nutritional attitude in bariatric surgery
  1. Tez No: 708766
  2. Yazar: CANSU ILIKAN ŞAVLUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK SEVİNDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada; bariatrik cerrahi sonrası hastaların sağlıklı beslenme tutumları ve fiziksel aktivite düzeylerinin bazı biyokimyasal bulgular ve antropometrik ölçümler ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-65 yaş aralığındaki, post-op 12-36 ay arasında olan 95 hasta dahil edildi. Kişilere "Sağlıklı Beslenme Tutum Ölçeği'' ve '' Birinci Basamak İçin Fiziksel aktivite Anketi'' uygulandı. Fiziksel aktivite ölçeğinden hesaplanan değerlere göre hastaların %56,8'i inaktif, %33,7'si normal ve %9,5'i aktif düzeyde fiziksel aktiviteye sahiptir. Bariatrik cerrahi obeziteden kurtarsa dahi fiziksel inaktivite devam etmektedir. Sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlara bakıldığında hastaların %58,9'u yüksek düzeyde beslenmeye %28,4'ü ideal düzeyde yüksek, %12,6'sı orta düzeyde sağlık beslenmeye sahip oldukları görülmektedir. Ameliyat öncesi ve sonrası ölçülmüş BKİ, ağırlık, AST, ALT, trigliserit, HOMA IR, yağ kütlesi, vücut yağsız kütle, kas kütlesi, yağ yüzdesi değerleri anlamlı bir biçimde düşüktür (p0,05), HDL kolesterol ve LDL kolesterol ameliyat öncesine göre anlamlı bir şekilde yüksektir (p0,05). Sonuç olarak çalışmamızdan aldığımız veriler doğrultusunda bariatrik cerrahi sonrası fiziksel aktivite artırılmalı, egzersiz reçeteleri oluşturulmalı ve bu konuda eğitimler verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to examine the association between healthy eating attitudes and physical activity levels in individuals after bariatric surgery using biochemical and anthropometric data. The research included 95 12-36 months post-op patients between the ages of 18 and 65.“Healthy Eating Attitude Scale”and“Physical Activity Questionnaire for Primary Care”were applied to the subjects. According to the values calculated from the physical activity scale, 56.8% of the patients had inactive, 33.7% normal and 9.5% active physical activity. Physical inactivity continiues even though bariatric surgery saves people from obesity. When attitudes toward healthy nutrition are considered, 58.9 % report having a high level of nutrition, 28.4 % report having a high level of ideal nutrition, and 12.6 % report having a moderate level of healthy nutrition. Before and after surgery, BMI, weight, AST, ALT, triglyceride, HOMA IR, fat mass, lean body mass, muscle mass, and fat percentage values were substantially reduced (p.05), HDL and LDL cholesterol levels were substantially higher than they were before surgery (p0.05). In conclusion, data obtament from the study shows that there must be enhancement in physical activity, exercise prescriptions and trarning rovided on this issue.