Çocuk hakları bağlamında mülteci çocukların uluslararası haber medyasındaki temsili: Bir görsel çerçeveleme çözümlemesi
Representation of refugee children in international news media in the context of child rights: A visual framing analysis
  1. Tez No: 708771
  2. Yazar: AYDIN UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, uluslararası haber medyası AFP, Reuters, Sputnik ve Anadolu Ajansı (AA) tarafından servis edilen ve mülteci çocukların temsil edildiği haber fotoğraflarını çalışma kapsamında belirlenen konuya özgü görsel çerçeveler dikkate alınarak çözümlemeyi, böylece, mülteci çocukların uluslararası haber medyasında nasıl temsil edildiğini ve çocuk haklarının önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Aynı amaçla, Reuters, Sputnik ve Anadolu Ajansı (AA) ile birlikte uluslararası haber medyası BBC tarafından servis edilen mülteci çocuklara ilişkin haberler çocuk hakları bağlamında çözümlenmiştir. Ayrıca, bu çalışmanın dört temel amacı bulunmaktadır. Birincisi, mülteci çocukların uluslararası haber medyası tarafından servis edilen haber fotoğraflarında olumlu/olumsuz nasıl temsil edildiğini belirlemektir. İkincisi, mülteci çocukların temsil edildiği haber fotoğraflarının, çalışma kapsamında belirlenen konuya özgü görsel çerçevelerin en çok hangisinde yer aldığını belirlemektir. Üçüncüsü, mülteci çocukların en çok hangi konularda (eğitim, sağlık, çocuk işçiliği, istismar vs.) ve nasıl temsil edildiğini deşifre etmektir. Dördüncüsü ise, çalışma kapsamında belirlenen konuya özgü görsel çerçeveler dikkate alınarak çözümlenen mülteci çocukların fotoğraflarında en çok hangi konularda çocuk hakları ihlali yapıldığını belirlemektir. Bu çalışmada, mülteci çocukların temsil edildiği ve uluslararası haber ajansları AFP, Reuters, Sputnik ve Anadolu Ajansı (AA) tarafından servis edilen haber fotoğrafları ve foto galerilerde yer alan fotoğraflar, konuya özgü görsel çerçeveler“mağdur çocuklar”“sorun çıkaranlar”ve“günah keçisi”dikkate alınarak çözümlenmektedir. Çalışmanın sonuç bölümünde, çalışma sonucunda elde edilen bulgular dikkate alınarak konuya dair sorunların tespiti yapılmakta ve mülteci çocukların haber medyasında nasıl temsil edilmesi gerektiğine ilişkin önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the news photos served by the international news media AFP, Reuters, Sputnik and Anadolu Agency (AA) and in which refugee children are represented by taking into account the visual frames context of international child rights, thus highlighting the importance of the child rights and how refugee children are represented in the international news media. For the same purpose, the news on refugee children served by the international news media, BBC along with Reuters, Sputnik and Anadolu Agency (AA) were analyzed in terms of children's rights. In addition, this study has four main objectives. The first one is to define how refugee children's visuals which are serviced by international news agencies negatively or positively are represented. The second one is to determine which news visuals are included the most and how they are represented, in the context of the study and study's defined framing. The third one is to decipher which of the topics (education, health, child labor, abuse) that refugee children take part most and how they are represented. The last one is to define what kinds of topics children's pictures are exposed and to find in which topics their rights are violated by the help of visual framing analysis. In this study, news photos and photos in photo galleries refugee children are represented in and served by international news agencies AFP, Reuters, Sputnik and Anadolu Agency (AA) are analyzed by taking“victim children”,“troublemakers”and“scapegoats”into consideration. In the conclusion part of the study, considering the findings obtained as a result of the study, the problems related to the subject are determined and suggestions are made on how refugee children should be represented in the news media.