Farklı diş preparasyonlarının in-ceram köprülerin oklüzal kuvvetlere direnci üzerindeki etkisinin araştırılması
Effect of different preparation design on the strength of in-ceram fixed partial dentures under occlusal
  1. Tez No: 70878
  2. Yazar: HALUK TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
-I- OZET. FARKLİ DİŞ PREPARASYONLARININ INrCERAM KÖPRÜLERİN OKLÜZAL KUVVETLERE DİRENCİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI In-Ceram tekniği, "alumina ve camın iki aşamalı fırınlanması ile elde edilen yüksek dayanıklılığa sahip alt yapı materyalinin, kron restoras yonlarının yanısıra, sınırlı üye sayısına sahip köprü restorasyonlarının da yapımına olanak sağladığı yeni bir tekniktir. Bu teknikte, ince grenli alumina parçacıklarının sinterlenmesi ile oluşturulan gözenekli alt yapıya erimiş cam infîltrasyonu yapılarak üstün özellikli bir materyal elde edilir. Sinterleme işleminde büzülmenin son derece az olması sayesinde üstün marjinal uyum ve cam. infiltrasyonunun gözenekleri tümü ile doldurmasıyla da üstün dayanıklılık elde edilir. Çalışmamızın amacı üç farklı diş preparasyonunun, üç üyeli posterior In- Ceram köprülerin kırılma dayanıklılığına etkisinin incelenmesidir. Mandibüler destek dişlere sahip üç adet metal ana model hazırlanmıştır. Modeller 6° okluzo servikal yaklaşım açısına, 1.3 mm aksiyal redüksiyona ve 2 mm oklüzal redüksiyona sahip olacak şekilde hazırlanmıştır. Birinci model chamfer marjinal sonlanmaya, İkinci model, shoulder marjinal sonlanmaya, üçüncü model ise shoulder marjinal sonlanmaya ek olarak gövdeye bakan diş yüzeyleri üzerinde l mm derinlik 3 mm en ve yükseklikte interproksimal kutu preparasyonuna sahiptir. Her grup için 5 er adet, toplam 15 adet ln-Ceram köprü hazırlanmıştır. Boyutların standardizasyonunu sağlayan özel bir injeksiyon tekniği kullanılarak hazırlanan alt yapılar daha sonra Vitadur N porseleni ile kaplanmıştır.-II- Hazırlanan köprüler, metal modeller üzerine simante edilerek universal test cihazında kırılma oluşuncaya kadar gövde üzerinden dikey yönde yüklenmiştir. Elde edilen sonuçlar, chamfer ve shoulder marjinal sonlanmalar arasında belirgin bir fark oluşmadığını, buna karşın interprok şimal kutu preparas- yonunun köprülerin direncinde belirgin artış sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
-ııı- EFFECT OF DIFFERENT PREPARATION DESIGNS ON THE STRENGTH OF IN-CERAM FIXED PARTIAL DENTURES UNDER OCCLUSAL FORCES. The In-Ceram technique uses alumina ceramics and glass in two-step firing procedure to create a high-strength core material for single-toot restorations as well as fixed partial dentures. Fine-grain alumina particles are sintered to form a porous substructure, which is infiltrated with molten glass. The combination of these two processes gives the material its outstanding properties. The sintering process is almost without shrinkage, providing an excellent fit, while the glass infiltration leaves practically no porosities, resulting in high strength. The aim of this study is to evaluate the strength of In-Ceram three unit posterior fixed partial dentures with different preparation designs. Theree master base metal fixed partial denture models with mandibular molar abutments were made. All groups had a toot preparation with 6° occluso-gngival agie. 1.3 mm axial and 2 mm occlusal reduction. The first group had chamfer marginal preparation, the second group had shoulder marginal preparation. The third group was similar to the second group except interproximal boxes 1 mm deep by 3 mm high were placed adjacent to the pontic.. Fife fixed partial dentures in each group were fabricated. In-Ceram core material was built up according a special injection technique which standardized the dimensions. Then the cores were veneered with Vitadur-N porcelain. Mter being semented on the master metal models fixed partial dentures were loaded in the Universal testing machine until failure. The results showed that there was no significant influence of the shoulder or chamfer marginal preparations designs on the fracture strength of-IV- In- Ceram fixed partial dentures, but failure loads were significantly higher for In-Ceram fixed partial dentures having interproximal boxes adjacent to the pontic area.