Oral cerrahide midazolam ile bilinçli sedasyonun hasta kontrollü ve hekim kontrollü yöntemlerin karşılaştırılması
Conscious sedation during dental surgery comparision patient controlled and doctor sedation
- Tez No: 70877
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖVÜN GÜVENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
67 ÖZET Çalışmamızda üçüncü molar diş çekimi sırasıda midazolam ve hasta kontrollü sedasyon ve hekim kontrollü sedasyon yöntemlerinin etkileri karşılaştırıldı ve her iki yöntemin olumlu ve olumsuz yönlerinin yanısıra psikomotor testlerle amneziye etkileri de kıyaslandı. Her iki yöntemde de 0.04 mg/kg midazolam başlangıç dozları uygulandı. HEK grubunda 0.02 mg/kg ara dozları operasyon koşullarına ve hastanın sedasyon derecesine göre hekim uygularken, HAS grubunda ise 0.02 mg/kg ara dozları 3 dakika kilitli kalma süresi ile infıizyon cihazından hastanın kendisi uyguladı. Hasta sedasyon derecesi cerrahi girişimi yapan hekim tarafından değerlendirildi. Postoperatif dönemde 2 kez hasta değerlendirilmesi yapıldı. Her iki grupta da ara doz ve toplam midazolam dadan, lokal anestezi uygulama zamanı, cerrahi süre ve taburcu olma zamanları birbirine benzer olarak bulundu. Operasyon sırasında ve sonrasında kalp atım sayısı, periferik oksijen satürasyonu ve sistolik-diastolik kan basıncı değerlerinde anlamlı bir değişkenlik saptanmadı. Hasta kooperasyonu, sedasyon derecesi, lokal anestezi uygulama kolaylığı ve ağızda çalışma rahatlığı kriterleri de her iki grupta da birbirine benzer olarak değerlendirildi Postoperatif hasta değerlendirilmesinde HEK grubunda 1. saatte %66.0, 1. haftada %73,67, HAS grubunda 1. saatte %74.29, 1. haftada %75.94 başarı68 puanları elde edildi, WAIS, Bender Geştalt ve Benton psikomotor testleriyle 30. dakika ve 1. saatte, her iki gruptaki hastaların tamamında kısa süreli bellek bozukluğu (anterograd amnezi) olduğu görüldü, Sonuçta her iki yöntemin birbirlerine üstünlüğünün bulunmadığı ve midazolamın 0.04 mg/kg başlangıç ve bunun yarısı 0.02 mg/kg idame dozu ile dental cerrahide bilinçli sedasyon için kullanılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY The aim of the study was to compare Patient -Controlled Sedation and Doctor-Controlled Sedation using midazolam during third molar teeth extraction. 60 patients were divided at random into two groups, Patient- Controlled Sedation (PCS) group and Doctor-Controlled Sedation (DCS) group. All patients received 0.04 mg/kg midazolam iv as the initial dose. PCS patients received self-administered 0.02 mg/kg midazolam iv with a lock-out interval of 3 minutes using Abbott Lifecare PC A infuser. DCS patients received the same dose of midazolam administered by the doctor. Demographics of the patients, the duration of the surgery, total doses of midazolam administered during the procedure were similar in both groups. The level of sedation and operation conditions were evaluated by the surgeon and the results were also similar in both groups. Patients answered 10 questions as“The Postoperative Patients5 Evaluation”. The Evaluation Success Scores were higher than 70% in both groups. Amnesic effects of midazolam and administration method were evaluated with subtests of some of the psychometric tests. The results showed similar degree of anterograde amnesia in both groups.The findings of this study indicate that midazolam is a safe and effective drug for conscious sedation during dental surgery regardless of the administration method. It appears that PCS doesn'thave any superiority to DCS. More studies are, however, needed to determine the best choice of dose, lock-out interval.