Tek diş implantların klinik, radyografik, estetik ve hasta memnuniyeti açısından kontralateral dişler ile karşılaştırılması
Comparison of single-tooth dental implants with contralateral teeth i̇n terms of clinical, radiographic, aesthetic and patient satisfaction
- Tez No: 708803
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT İNANÇ CENGİZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmamızın amacı; maksilla anterior bölge tek diş eksikliklerinde uygulanan dental implantları kontralateral dişlerle klinik, radyografik ve estetik olarak karşılaştırmak ve hasta memnuniyetini değerlendirmektedir. Bu amaçla fakültemizde 2010-2020 yılları arasında tek diş eksikliğinde dental implant uygulaması yapılmış ve kontralateral dişi mevcut hastalar dahil edilmiştir. Hastaların rutin kontrolleri sırasında peri-implant ve periodontal sondlama derinliği (PD), plak indeksi (PI) ve gingival indeks (GI) değerleri, sondlamada kanama (SK) varlığı, dişeti çekilmesi (DÇ) miktarı kaydedilmiştir. Paralel teknikle radyograflar alınarak implant ve diş etrafındaki marjinal kemik seviyesi değerlendirmeleri yapılmıştır. Her hastaya görsel analog skala (VAS, Visual Analog Scale) soruları yönelterek hasta memnuniyeti ve estetik değerlendirme gerçekleştirilmiştir. İmplant destekli restorasyonun estetiğini değerlendirmek içinde Komplex estetik indeks (KEİ) kullanılmıştır. Diş ve implant bölgelerinde GI, PI, SKI açısından anlamlı fark görülmemiştir. İmplant bölgesinde diş bölgesine göre istatiksel olarak anlamlı derecede cep derinliğinde artış fark edilmiştir. Keratinize diş eti miktarı ise diş bölgesinde implant bölgesine göre istatiksel olarak anlamlı derecede daha fazla olduğu izlenmiştir. Mezial ve distal kemik kaybı implant ve diş bölgeleri arasında karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık gözlenmemekle birlikte kemik kaybına etki edebilecek faktörlerinde anlamlı bir etkisi gözlenmemiştir. İmplant üstü restorasyonların KEİ ile değerlendirme sonuçları ise çoğunlukla riskli ama klinik olarak kabul edilebilir olarak gözlenmiştir. Hastaların ortalama memnuniyet skoru 8,44±1.11'dir. Eğitim durumu yüksek olan hastaların tedavi maliyetini diğer gruplara göre daha az bulduğu tespit edilmiştir. Hastaların büyük çoğunluğu tedaviden memnun olduğunu gerekli olduğunda bu işlemi tekrar yaptırabileceğini ve tanıdıklarına tavsiye edebileceklerini bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare dental implants applied in single tooth deficiencies in the maxilla anterior region with contralateral teeth clinically, radiographically and aesthetically and evaluate patient satisfaction. For this purpose, dental implants were applied in the absence of a single tooth in our faculty between 2010 and 2020 and patients with contralateral teeth were included. During the routine controls of the patients, peri-implant and periodontal probing depth (PD), plaque index (PI) and gingival index (GI) values, presence of bleeding (SC) on probing, and amount of gingival recession (DI) were recorded. Radiographs were taken with the parallel technique and marginal bone level evaluations were made around the implant and tooth. Patient satisfaction and aesthetic evaluation were performed by asking each patient questions on the visual analog scale (VAS, Visual Analog Scale). The Complex esthetic index (KEİ) was used to evaluate the esthetics of the implant-supported restoration. There was no significant difference in terms of GI, PI, SKI in tooth and implant regions. A statistically significant increase in pocket depth was noticed in the implant region compared to the tooth region. The amount of keratinized gingiva was found to be statistically significantly higher in the tooth region than in the implant region. When mesial and distal bone loss was compared between implant and tooth regions, no significant difference was observed, but no significant effect was observed on the factors that may affect bone loss. On the other hand, the evaluation results of the over-implant restorations with KEİ were mostly observed as risky but clinically acceptable. The mean satisfaction score of the patients was 8.44±1.11. It was determined that the patients with high educational status found the cost of treatment less than the other groups. The majority of the patients reported that they were satisfied with the treatment and that they could have this procedure done again when necessary and recommend it to their acquaintances.