Yalova ili Süleymanbey mahallesinde bulunan proje alanının sismik saha tepkisi ve zemin sıvılaşma analizleri
Seismic field response and soil liquefaction analyses of the project area in Yalova province Süleymanbey district
- Tez No: 708824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARDA BURAK EKMEN, PROF. DR. HALİL MURAD ALĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gerçekleşen depremler sonucunda sıvılaşma etkisiyle yapılarda ciddi hasarlar oluşabilmektedir. Bu durum sıvılaşma analizlerinin önemini zamanla arttırmış ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bilgisayar destekli analizler ön plana çıkmıştır. Sismik saha tepkilerinin bilgisayar programları aracılığıyla sıvılaşma analizlerinde kullanılması, sıvılaşma potansiyelini belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, gerçek deprem senaryoları kullanılarak sismik saha tepki analizlerinin Deepsoil programı aracılığıyla yürütülmesi ile Yalova İli Süleymanbey Mahallesinde yer alan proje alanının sıvılaşma potansiyeli hem teorik yöntem hem de bilgisayar programları kullanılarak değerlendirilmiştir. Yalova ilinde yer alan proje alanının mevcut SPT verileri bu çalışmada kullanılmış olup sondaj kuyularından alınan zemin numunelerinin kritik değerleri dikkate alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. Mw=5.3 büyüklüğündeki Çanakkale Ayvacık Depremi, Mw=5.8 büyüklüğündeki Afyonkarahisar Çobanlar Depremi, Mw=6.6 büyüklüğündeki Ege Denizi İzmir Seferihisar Depremi, Mw=7.1 büyüklüğündeki Düzce (Bolu) Depremi ve Mw=7.6 büyüklüğündeki Gölcük-Kocaeli Depreminden elde edilen maksimum yer ivmesi (PGA) değerleri sıvılaşma analizlerinde kullanılmıştır. Belirtilen deprem senaryolarının sıvılaşma analizlerine dahil edilmesiyle gerçek duruma uygun bir şekilde analizler tamamlanmıştır. Araştırma alanı için toplamda 10 farklı yöntem (sadeleştirilmiş teorik yöntem ve Novoliq analiz programında yer alan 9 yöntem) kullanılmış ve sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Sıvılaşma analizlerinden elde edilen sonuçlara göre, Mw=5.3, Mw=5.8, Mw=6.6 büyüklüğündeki depremler için sıvılaşma potansiyeli değişkenlik gösterirken Mw=7.1 ve Mw=7.6 büyüklüğündeki depremlerde ilgili alanın tamamında sıvılaşma riskinin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Severe damage may occur in structures due to the liquefaction effect resulting from earthquakes. This situation has increased the importance of liquefaction analyses over time, and computer-aided analyses have come to the forefront with the advancement of technology. Using seismic field responses in liquefaction analyses through computer programs is essential in determining the liquefaction potential. Within the scope of this thesis, the liquefaction potential of the project area located in the Süleymanbey District of Yalova Province was evaluated using theoretical methods and computer programs by performing seismic field response analyses utilizing real earthquakes scenarios through the Deepsoil program. Existing SPT data of the project area located in Yalova province were used in this study, and evaluations were carried out considering the critical values of the soil samples taken from the boreholes. Peak ground acceleration (PGA) data obtained from Çanakkale Ayvacık (magnitude of Mw=5.3 ), Afyonkarahisar Çobanlar (magnitude of Mw=5.8), the Aegean Sea İzmir Seferihisar (magnitude of Mw=6.6), Düzce (Bolu) (magnitude of Mw=7.1), and Gölcük-Kocaeli Earthquakes (magnitude of Mw=7.6) were used in liquefaction analyses. Analyses were completed realistically with the specified Earthquake scenarios inclusion. A total of 10 different methods (simplified theoretical method and nine methods in the Novoliq analysis software) were used for the research area, and the results were compared with each other. Liquefaction analyses results indicated that liquefaction potential varies for earthquakes with a magnitude of Mw=5.3, Mw=5.8, Mw=6.6, and there is a liquefaction risk in the entire area for earthquakes with a magnitude of Mw=7.1 and Mw=7.6.