Rinosinüzit ile çeşitli odontojenik ve NON-odontojenik parametreler arasındaki ilişkinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between rhinosinusitis and various odontogenic and non-odontogenic parameters by cone BEAM computed tomography
  1. Tez No: 708831
  2. Yazar: HAZAL DUYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU EVLİCE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, rinosinüzit (RS) ile çeşitli odontojenik/non-odontojenik parametreler arasındaki ilişkileri konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile değerlendirmektir. Herhangi bir nedenle KIBT taraması yapılan hastalardan, biri burun akıntısı veya burun tıkanıklığı olması gereken iki veya daha fazla semptom (fasiyal ağrı/basınç, koku azalması veya kaybı) ve patolojik KIBT değişiklikleri olan hastalar RS olarak tanımlandı. Odontonjenik/non-odontojenik parametreler ile RS/klinik semptomlar arasındaki ilişkiler ki-kare testi ile analiz edildi. Radyolojik parametrelerin bu değişkenler üzerindeki etkisi ikili lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationships between rhinosinusitis (RS) and various odontogenic/non-odontogenic parameters by cone beam computed tomography (CBCT). Among the patients who underwent CBCT scan for any reason, the patients with two or more symptoms (facial pain/pressure, reduction or loss of smell), one of which should be either nasal congestion or nasal discharge and pathological CBCT changes was defined as RS. Relationships between odontogenic/non-odontogenic parameters and RS/clinical symptoms were analyzed by chi-square test. The effect of radiological parameters on these variables was evaluated with binary logistic regression analysis.