Antibacterial effects of some fluorınated hydrazıne based schiff bases on Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, and Escherichia coli
Bazı florlu hidrazin temelli schiff bazlarının Escherichia coli, Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa üzerindeki antibakteriyel etkileri
- Tez No: 708832
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÜZERGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Koordinasyon kimyasının gözde bileşiklerinden olan Schiff bazlarının, diğer alanlarda olduğu kadar sağlık alanında da yapılan çalışmalarda dikkate değer önemli aktiviteler gösterdiği bildirilmektedir. Antikanser özelliklerinin yanında Schiff bazlarının antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu gösteren araştırmalar, günümüzün en ciddi sağlık sorunu haline gelen ilaç direncine karşı yeni alternatif antibiyotik ajan arayışlarında önemli bir kaynak olduğuna işaret etmektedir. Florlu aminofenilhidrazin temelinde sentezlenen 6 adet Schiff bazı bileşiğinin (Bileşik 1-6) antibakteriyel etkileri, ilaç direnci geliştirme açısında yüksek risk taşıyan Escherichia coli, Staphylococcus aureus ve Pseudomona aeruginosa üzerinde test edilmiştir. Pozitif kontrol olarak gentamisin kullanılmıştır. Kolorimetrik MTT yöntemi kullanılarak, her bileşiğin test edilen bakteri üzerindeki MİK50 değerleri belirlenmiştir. Bu amaçla bileşikler alkolde çözüldükten sonra 96 kuyucuklu kültür plaklarına logaritmik doz düzeninde (1, 10,100 ve 1000 µM) dozunda eklenmiş ve daha sonra kültür kuyucuklarına bakteri süspansiyonları 0.5 McFarland standardında 100 µL hacminde eklenmiştir. Kültür plaklarının 37 °C' de 18 saat inkübe edilmiştir. Kültür periodu sonrası dehidrogenaz aktiviteleriyle sarı renkli MTT'nin indirgenmesiyle oluşan mor renkli MTT-formazanın çözülmesi için kültür kuyucuklarına 100 µL dimetilsülfoksid eklenmiştir. Kültür plakları ELİZA plak okuyucuda 570 nm dalga boyunda okutularak her kuyucuğa ait optik dansite (OD) değerleri belirlenerek, lineer regresyon analizleri ile her bileşiğe ait MİK50 değerleri hesaplanmıştır. Aminofenilhidrazin bileşiklerinden, Bileşik 2 (4-FpHhidrazin-3,5DTBS, MIK50 değeri S aureus: 5.8 µM) ve Bileşik 4' ün (2,4-F2Hhidrazin -3,5DTBS MIK50 değerleri E coli: 5.4 µM, P. aeruginosa: 7.0 µM) gentamisinin (E. coli: 2.0 µM, S. aureus: 1.8 µM P. aeruginosa: 2.2 µM) gerisinde kalmakla birlikte etkin antibakteriyel etkiler gösterdikleri belirlenmiştir.Schiff bazları, birçok önemli özelliklerinin yanında antimikrobiyal etkileriyle de dikkate alınması gereken önemli bir kimyasal bileşik grubunu temsil etmektedir. Çalışmamızdan elde edilen bulguların daha ileri düzeyde araştırmalarla desteklenmesinin yeni antibiyotk ajan araştırmaları açısından önemli olduğuna inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
It is reported that Schiff bases, which are one of the favorite compounds of coordination chemistry, show remarkable activities in studies conducted in the field of health as well as in other fields. Studies showing that Schiff bases have antimicrobial properties in addition to their anticancer properties indicate that they are an important source in the search for new alternative antibiotic agents against drug resistance, which has become the most serious health problem of today. The antibacterial effects of 6 Schiff base compounds (Compounds 1-6) synthesized on the basis of fluorinated aminophenyl hydrazine were tested on Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Pseudomona aeruginosa, which have a high risk of developing drug resistance. Gentamicin was used as a positive control. The MIC50 values of each compound on the tested bacteria were determined by using the colorimetric MTT method. For this purpose, compounds were added in logarithmic dose (1, 10, 100 and 1000 µM) into the 96-well culture plates after dissolving in alcohol, and then bacterial suspensions were added to the culture wells in a volume of 100 µL in 0.5 McFarland standard. Culture plates were incubated at 37 °C for 18 hours. After the culture period, 100 µL of dimethyl sulfoxide was added to the culture wells to dissolve the purple colored MTT-formazan formed by the reduction of yellow colored MTT by dehydrogenase activities. The optical density (OD) values of each well were determined by reading the culture plates in an ELISA plate reader at a wavelength of 570 nm, and the MIC50 values of each compound were calculated by linear regression analysis. Amoung the aminophenyl hydrazine compounds, Compound 2 (4-FpHhydrazine-3.5DTBS, MIC50 value S. aureus: 5.8 µM) and Compound 4 (2,4-F2Hhydrazine - 3.5DTBS MIC50 values E coli: 5.4 µM, P. aeruginosa: 7.0) µM) show effective antibacterial effects, although slightly weaker than gentamicin (E coli: 2.0 µM, S. aureus: 1.8 µM P. aeruginosa: 2.2 µM).Schiff bases represent an important group of chemical compounds that should be considered with their antimicrobial effects as well as many important properties. We believe that supporting the findings of our study with further research is important for new antibiotic agent research.