The formation of liesegang patterns of cobalt ferrocyanide Prussian blue analogue in polyacrylamide gels
  1. Tez No: 708834
  2. Yazar: PEDRAM TOOTOONCHIAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE BAYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Doğadaki desen oluşumları arkalarında yatan karmaşık oluşum mekanizmaları ile bilim insanlarının ilgisini çekmektedir. Tepkime-difüzyon sistemleriyle (TD) oluşan periodik çökelme desenlerinden bir grup da Liesegang desenleridir. Bu desenler bir yüzyılı aşkın süredir kimyacılar ve matematikçiler tarafından araştırılmakta ve modellenmektedir. Bu çalışmalarda odak noktası desenleri anlamaya yönelik modellemeler, ve jel tipi ve konsantrasyonu, iç ve dış elektrolitlerin konsantrasyonu gibi değişik parametreler üzerinedir. Yalnız birkaç çalışmada desenler üzerinde ortam sıcaklığının, elektrik ve manyetik alanların ve mekanik kuvvetlerin etkisi çalışılmıştır. Bu çalışmalardan yalnızca bir iki tanesi de desenlerin olası uygulamaları üzerinedir. Bu çalışmada, Liesegang desen oluşumu için yeni bir yöntem gösterilmiştir. Bu yöntemle elde edilen bantların ve bant ürünlerinin içeriklerini karakterize edilmiş, bunlara sıcaklığın etkisi ortaya konmuştur. Çalışmada kobalt prusya mavisi analogları üzerine odaklanılmış sıcaklığın bant oluşumu ve bant ürünlerine etkisi mikro düzeyde SEM, EDX ve XPS ile parçacık boyutu ve Co/Fe oranı sonuçları üzerinden tartışılmıştır. Son bölümde de bant ürünlerinin bir su oksitlenmesi tepkimesinde elektrokatalizör olarak kullanılması gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The formation of patterns in nature has always fascinated scientists who try to understand the mechanism behind this complex phenomenon. Liesegang patterns (LPs) are one category of periodic precipitations patterns formed by the reaction-diffusion (RD) system, studied and modeled by chemists and mathematicians for over a century. The majority of the focus has been on understanding the formation of these patterns, modeling them, and studying the effect of different gel types, gel concentrations, and inner and outer concentrations on various systems. There are only a few examples in the literature showing the effect of temperature, electric or magnetic field, and mechanical force on LPs and controlling the pattern formation by these external stimuli, and more importantly, showing a possible application of these systems. In this work, we show a novel approach to form LPs in a hydrogel medium, track the band formation with temperature, characterize each band, and last but not least, suggest a useful application for these LPs. This study mainly concentrates on the pattern formation of cobalt Prussian blue, but LPs of some other Prussian Blue Analogues (PBAs) are also shown. First, we propose a new method to form PBAs LPs formation. Then, we track the band formation by changing the system's temperature. To understand the effect of temperature on the microscale, we characterize each band using SEM, EDX, and XPS to analyze particles size and Co/Fe ratio. Finally, we use each band as electrocatalysts for water oxidation reactions in water splitting.