The effect of temperature on the formation of liesegang patterns of copper(II) chromate in polyacrylamide gels
Poliakrilamit jellerde bakır(II) kromat liesegang desenlerinin oluşumunda sıcaklığın etkisi
- Tez No: 640449
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE BAYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Liesegang desenleri (LDler), konveksiyon olmayan tepkime-difüzyon (TD) sistemlerinde oluşan periyodik desenlerin alt gruplarından biridir. Bu desenlerin oluşumunu anlamaya yönelik çalışmalar desen oluşumundaki elektrik ve manyetik alan, jel ve iyon konsantrasyonu gibi değişik parametrelerin oluşuma nasıl etki ettiğini anlamak üzerine yoğunlaşmıştır. LDler, onları oluşturan kimyasal tepkimelerin, bu tepkimelerde yer alan kimyasalların difüzyonunun ve tepkime ortamındaki fiziksel değişikliklerin görsel ve“kompleks toplamları”dır. Değişik fiziksel ortamlar değişik LDlerin oluşumuna neden olduğundan - eğer bir fiziksel değişkenin desen oluşumuna etkisi daha önceden belirlenmişse - bir ortamdaki desen oluşumu desenin oluştuğu bu ortamda bu değişkenin değişimini takip etmekte kullanılabilir. Bu çalışmada, bir LD sisteminin bahsedilen şekilde sıcaklığı algılayan bir sistem olarak kullanılabileceğini göstermek için, bakır klorür ve potasyum kromat dış ve iç elektrolitleriyle poliakrilamit jellerde oluşturulan bir LD sistemi kullanıldı. İlk olarak, değişik sıcaklıklarda oluşan desenlerdeki görsel değişimler not edildi ve sistemlerdeki iyon difüzyonları, tepkime hızı ve çökelme eşik değerindeki değişiklikler belirlendi. Ayrıca desenlerin evriminde, sıcaklık değişimi hızının da aralık, kalınlık ve zaman gibi LD kurallarına etkisi gösterildi. Son olarak da, sıcaklığın TD ile malzeme tasarımında bir serbestlik derecesi olarak kullanılabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Liesegang patterns (LPs) are a subclass of periodic precipitation patterns that result in a reaction-diffusion (RD) without convection. Since their discovery, LPs have been studied to understand the effect of different parameters such as electric field, magnetic field, or concentration of ions/ gels and to elucidate the mechanism of pattern formation. LPs are visual“complex sums”of the chemical reactions forming the patterns, the diffusion of the chemicals, and the physical changes in the reaction environment. Different physical environments produce different patterns and therefore the patterns formed can be used to 'sense' the physical environment, in which the patterns are formed – if the changing physical parameter of the environment is previously linked to the various patterns forming under these conditions. In this study, we aim to achieve an LP system (CuCl2(outer electrolyte)/K2CrO4(inner electrolyte) in polyacrylamide gel) that senses temperature by monitoring concurrent pattern formation. First, we illustrate the visual differences in LPs occurring at different temperatures. We unveil the changes in the diffusion of ions, the reaction rate, and the precipitation threshold inside the gel media for LP forming at different temperatures. LP's behaviors under different temperature ramp conditions leading to a difference in pattern evolution in terms of spacing, width, and time laws are shown. Finally, we show that temperature provides a degree of freedom towards material design through RD.