Ömer Fuâdî Risâle-i Virdiyye (İnceleme-metin-gramatikal dizin)
Ömer Fuâdî Risâle-i Virdiyye (Analysis-text-grammatical index)
  1. Tez No: 708879
  2. Yazar: BURAK BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma, Ömer Fuâdî'nin, İBB Atatürk Kitaplığı, Osman Ergin yazmaları, nr. 297.7 kayıtlı olan Şah Velî el-Halvetî'nin Gunyetü's Sâlikîn adlı eserinin içerisinde yer alan Risâle-i Virdiyye aldı eseri üzerine yapılacaktır. Eser 155 varaktan oluşmaktadır. 10b ile 93b arası Ömer Fuȃdȋ'nin Risâle-i Virdiyye isimli eseri içermektedir. Bu çalışmanın amacı 10b ile 93b arasında yer alan eserin döneminin yansıttığı dil özelliklerini ortaya koymak, eseri tanıtmak olacaktır. Çalışmanın“Giriş”bölümünde eserin konusu, amacı, yöntemi ve müstensihi hakkında bilgiler bulunmaktadır.“İnceleme”bölümünde dönemin imla özellikleri, ses ve şekil bilgisi dönem özellikleri dikkate alınarak tanıklarıyla birlikte aktarılmıştır. Bu bölümde dönem Türkçesindeki benzerlikler ve farklılıklar örnekleriyle aktarılmıştır.“Metin”bölümünde ise incelenen eser çeviri yazıya aktarılmıştır. Bu bölümde her sayfa ve satırın başına numaralandırma yapılmış, okunan kısımların karıştırılmaması sağlanmıştır. Metnin son bölümü olan“Gramatikal Dizin”bölümünde eserde geçen tüm kelimeler tanıtılarak, küçük bir sözlük hazırlanmıştır. Kelimelere getirilen ekler sayfa ve satır numaralarıyla birlikte verilmiştir.“Sonuç”bölümünde ise çalışmada tespit edilen önemli noktalar örneklerle birlikte anlatılmıştır. Dini-tasavvufi konuları içeren bu eser okuyucuların istifade etmesini gerektirecek bir eserdir. Eserde diğer mutasavvıfların sözlerinden örnekler vererek anlatımı da eseri önemli kılmaktadır. Tüm bu çalışmalar ışığında eserin ilim alemine katkı sağlaması ve bu alanda çalışma yapacaklara örnek oluşturması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which was prepared as a master thesis, is published by Ömer Fuâdî, İBB Atatürk Library, Osman Ergin manuscripts, nr. It will be done on the work of Risale-i Virdiyye, which is included in the work called Gunyetü's Sâlikîn by Shah Velî al-Halvetî, which is registered at 297.7. The work consists of 155 leaves. Between 10b and 93b, it includes Ömer Fuȃdȋ's Risâle-i Virdiyye. The aim of this study will be to reveal the language features of the period of the work between 10b and 93b and to introduce the work. In the“Introduction”section of the study, there is information about the subject, purpose, method and author of the work. In the“Analysis”section, the spelling features of the period, sound and shape information were presented together with the witnesses taking the characteristics of the period into consideration. In this section, the similarities and differences in the Turkish language of the period are shown with examples. In the“Text”section, the analyzed work has been transferred to the translation. In this section, numbering per page and line has been made and it is ensured that the read parts are not mixed. In the last part of the text,“Grammatical Index”, a small dictionary is prepared by introducing all the words and special names in the work. The affixes attached to the words are given with page and line numbers. In the“Conclusion”section. This work, which includes religious-mystical subjects, is a work that will require readers to benefit. The expression of the work by giving examples from the words of other Sufis also makes the work important. In the light of all these studies, it is aimed to contribute to the world of science and to set an example for those who will work in this field.