The effect of sumac water addition on yield performance and survival rate in broilers
Etlik piliçlerde sumak suyu katkısının verim performansı ve yaşama oranına etkisi
  1. Tez No: 708878
  2. Yazar: HERISH IZADEEN RASHEED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ YURTSEVEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SLEMAN SAİD MOHAMMED BESKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, sumak bitkisi suyunun içirilerek ve inhalasyon yoluyla verilmesinin etlik piliçlerde verim performansı ve bağışıklık düzeyine katkısını belirlemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla 240 adet Ross 308 etlik civciv günlük olarak bir kuluçkahaneden temin edilerek, 3*2 deneme modelinde (3 sumak seviyesi 2 adet verilme yolu içme suyu ve buhar ile) civcivler rastgele olarak her biri 10 civciv içeren 4 tekerrürlü 6 farklı deneme grubu oluşturulmuştur. Piliçlere içme suyunda üç farklı seviyede (0, 5 ve 10 g/litre) sumak suyu içirilerek ve inhalasyon yoluyla verilmiştir. Denemenin 35. gününde içme suyu yolu ile Newcastle (NDV) ve İnfeksiyöz bronşit (IBV) hastalığı için aşı uygulaması yapılmış ve bağışıklık cevabı için antikor titreleri belirlenmiştir. Çalışma 42 gün devam etmiştir. Denemeler sırasında canlı ağırlık kazancı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranlarını belirlemek için 10, 24 ve 42. günlerde ölçümler alınmıştır. Kesimler 42 günde yapılmış ve iç organlar tartılmış, karkas değerleri belirlenmiş ve bazı hematolojik testler ve lipid profili de incelenmiştir. İçme suyu veya inhalasyon ile sumak verilmesinin etlik piliçlerin besi performansını önemli ölçüde etkilemediği görülmüştür. Sumak suyu, etlik piliçlerin serumundaki lipid profilini, özellikle kolesterolü düşürmede etkili olmuş, karkas parçalarında etkili olmamış ve karkas randımanı az bir miktar düşmüştür. Ayrıca, etlik piliçlerin NDV ve IBV'sine karşı antikor üretimi inhalasyon ile bir dereceye kadar iyileşmiştir. Jejenum morfolojisi ise önemli düzeyde iyileşmiş ve villus yüksekliği artmış ise de istatistiksel olarak anlamlı olmamıştır.
Özet (Çeviri)
The current research aimed to determine the impact of drinking sumac plant water and giving it via inhalation on yield performance and survival rate in broilers. For this purpose, 240 Ross 308 broiler chicks were taken daily from a hatchery and 6 groups were formed in a 3*2 trial model (3 sumac level, 2 delivery ways with drinking water and steam). Groups were divided into 4 replications and 10 chicks were distributed to each group. Birds were supplemented with three different levels (0, 5, and 10 g/litter) of sumac both in drinking water and via inhalation. This duration of experiment was 42 days. In order to determine body weight, increased weight, the feed intake, and feed conversion ratio, during the experiments the weight of the chicks and leftover were weighted on days 10, 24, and 42. After slaughtering internal organs were weighed, the carcass characteristic were measured, haematological tests and lipid profile were done as well as measuring Newcastle Disease Virus (NDV) antibody titters and infectious bronchitis antibody titters (IBV). The main results of present paper that supplementation of sumac in the drinking water or as a inhalation didn't significantly Influence the performance of broiler chickens in terms of growth as a result of sumac supplementation. Sumac was effective in reducing the lipid profile particularly cholesterol in the serum of broiler chickens. The dressing percentage was slightly decreased by sumac supplementation without any effect on the carcass parts. In addition, the antibody production against NDV and IBV of broiler chickens was improved to some extent. Jejunum morphology was clearly improved thereby increasing the villi height however it was statistically not significant.