İskeletsel sınıf 2 yapıya sahip bireylerde temporomandibüler eklemin bilgisayarlı tomografi ve magnetik rezonans görüntüleme teknikleriyle incelenmesi
  1. Tez No: 70891
  2. Yazar: AHU CEZAYİRLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM ARICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, TME semptomu göstermeyen iskeletsel Sınıf 2 dişsel Sınıf II Divizyon î malokluzyonlu bireylerde glenoid fossa içinde kondil ve disk konumunu Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) tekniğiyle tespit etmek ve iskeletsel Sınıf 1 normallerle karşılaştırarak iskeletsel Sınıf 2 malokluzyonun TME üzerine etkisini incelemektir. Dik yön gelişimi düşük açılı, normal, yüksek açılı olarak üç gruba ayrılmış ortalama 12.6 yaşında, toplam 46 Sınıf II Divizyon 1 hasta (18 kız, 28 erkek) ve ortalama 12.9 yaşında, 16 iskeletsel Sınıf 1 kontrol grubu (11 kız, 5 erkek) muayene edildi ve ortodontik model, OPG, el bilek filmi, lateral sefalometri kayıtlan incelendi, daha sonra BT ile aksiyal kesit ve MRG ile sagital kesit görüntüleri alındı. BT ile aksiyal kesit incelenmesinde Sınıf II Divizyon 1, yüksek açılı, düşük açılı ve normal açılı üç araştırma grubunda kondil Sınıf I kontrol grubuna göre daha geride tespit edildi. PJD / AJD oranlarının kontrol grubunda 1.60, düşük açılı araştırma grubunda 1.52, yüksek açılı araştırma grubunda 1.49 ve normal açılı araştırma grubunda 1.24 değerleri ile sıralanması kondilin kontrol grubunda daha önde konumlandığım gösterdi. MRG ile disk pozisyonu incelenmesinde, araştırma gruplarında ve kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı gerçek disk deplasmanı saptanmadı. Normal kabul edilen disk konumu kontrol grubunda % 72, normal açılı araştırma grubunda % 73.3, düşük açılı araştırma grubunda % 56.6, yüksek açılı araştırma grubunda %59.4 olarak bulundu. Vakaların hepsi klinik değerlendirmede normal kabul edilirken, radyografik incelemede disk olguların hepsinde normal konumda saptanmadı. Glenoid fossa içinde kondil konumunun değerlendirildiği bu çalışmada araştırma gruplarının ve kontrol grubunun MRG sagital kesit incelenmesinde sırasıyla düşük açılı (1.59), normal açılı (1.35), yüksek açılı (1.32) ve kontrol (1.21) olmak üzere kondil glenoid fossa içinde daha önde saptandı. Vakaların MRG ve BT ile ayn ayrı incelenmesinde konsentrik kondil pozisyonuna araştırma gruplarında ve kontrol grubunda rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to evaluate the condyle and disc position in glenoid fossa by CT and MRG in skeletal Class II Division İ patient group and to compare the results with skeletal Class I group in order to see the effects of skeletal Class II malocclusion on TMJ. Records of 46 skeletal Class II Division 1 patients (18 girl, 28 boy) which were divided in three groups according to vertical growth potential as low, high, normal angle with a mean age 12.6 year and skeletal Class I patient (llgirL 5 boy) with a mean age 12.9 year were selected for this study. Records included dental casts, lateral cephalometric radiographs, hand-wrist radiographs and OPG. Then BT in axial section and MRG in sagital section were taken in all patients. The condyle in fossa was observed positioned more posteriorly in three research groups in the examination of BT sections. PJD/AJD ratios were 1.60 in controls, 1.52 in low angle group, 1.49 in high angle group and 1.24 in normal angle research group. These results showed the condyle in controls was more anteriorly positioned than the research groups. In assesment of disc position on MRG, substantial disk displacement was never observed. The position of the disc were % 72 in controls, % 73.3 in normal angle research group, % 56.6 in low angle research group and % 59.4 in high angle Although clinical evaluation did not show any symptom in TMJ's, the radiogaphic evaluation showed the disc position were not normal. Condyle which were examined by MRG sections in glenoid fossa, was found positioned more anteriorly in research groups as follows, low angle 1.59, normal angle 1.35, high angle 1.32, controls 1.21. No significant concentric condyle position was observed in research groups and controls based on the assesment of MRG and CT sections.