Borsa İstanbul sektör endekslerinin dinamik bağlantılılıklarının zaman içerisindeki analizi ve COVID-19 etkisinin incelenmesi
An analysis of dynamic connectedness of Borsa İstanbul sector indices and the effect of COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 708926
  2. Yazar: SÜLEYMAN DALGAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ AKYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Toplam Bağlantılılık Endeksi bir değişkenin diğer değişkenler üzerindeki ortalama etkisini ölçer. Endeksin artması durumunda ağın birbirine bağlı olduğu ve piyasa riskinin arttığı, buna karşın endeks azaldığında değişkenler arasındaki bağlantının azaldığı ve piyasa riskinin azaldığı anlaşılır. Bu tez çalışmasının amacı, Borsa İstanbul Sektör Endekslerinin Dinamik Bağlantılılıklarının Zaman İçerindeki Analizi ve Covid-19 salgının bu bağlantılılığa etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda 04 Şubat 2013 – 07 Aralık 2020 tarihleri arasında ilgili BIST sektör ve alt sektör endekslerinden 25 endeks belirlenmiş, günlük kapanış fiyatları ile hesaplanan getiriler üzerinden analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi için R programı kullanılmış olup TVP-VAR modelinden yararlanılmıştır. Çalışmanın bulguları sınai, mali ve hizmetler sektörlerinin sistem içerisinde en büyük şok vericiler konumunda olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan Madencilik, Spor, MKYO ve sigortacılık sektörlerinin en yüksek alıcı olduğu görülmüştür. Son olarak Covid-19 salgınının başlamasından sonra Toplam Bağlantılılık Endeksi seviyesinin gösterdiği piyasalardaki genel risk, son birkaç yılda rekor sevilere ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The Total Connectedness Index (TCI) measures the influence one member of the network has on all the others on average. If TCI increases then dependence between the network members and in turn the market risk increases, wheras if TCI decreases then the dependence between the members decreases and hence in turn the market risk decreases. The aim of this thesis is to analyze dynamic connectedness of Borsa İstanbul sector indices over time and also to examine the effect of Covid-19 on the connectedness. To this aim, 25 indices are selected from the relevant BIST sector and subsector indices between the period from 4 February 2013 to 7 December 2020. The analysis is conducted over the closing prices by appling the TVP-VAR methodoly using the statistical software R. Our results show that industrial, financial and services sectors are the largest shock senders to the system. On the other hand, mining, sports, securities investment trusts and insurance sectors are found to be the highest shock recievers in the system. As a result, the overall risk in the markets, as indicated by the Total Connectedness Index level after the onset of the Covid-19 outbreak, has reached historical records in the last few years.