Tripoli and Barqa in the Fatimid Era from the third century to the beginning of the sixth century AH in the period from 297 - 515 / 909 - 1121
Fatımi Döneminde Trablus ve Barka üçüncü yüzyıldan altıncı yüzyılın başına 297 - 515 / 909 - 1121 döneminde
  1. Tez No: 708942
  2. Yazar: ABDALBASET ABDARABBA MOHAMMED IDRIS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AĞARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırma çalışması, Fatımi döneminde Trablus ve Berka tarihine odaklanmıştır. Ayrıca bu araştırma çalışmasında, Trablus, Sirenayka ve Nafusa Dağları'nda Müslümanlara yetki devrinin özellikleri incelenmiştir. Ayrıca bu araştırma, Abbasiler döneminde olduğu kadar Emeviler döneminde de bu fetihlerin aşamalarını takip etmiştir. Dolayısıyla bu İslami fetihler, İslami Mağrip'teki fetihlerin tamamlanmasının çekirdeğini oluşturuyordu. Dahası, İsmaililer, Doğu'daki çağrılarının başlangıcından beri, tüm Müslümanları kontrol etmelerine yol açan Bağdat'a ulaşmaya ve onu kontrol etmeye çalıştılar. Öte yandan, adı geçen yerlerdeki direniş, Abbasilerin onlara karşı gösterdikleri direniş, onları Yemen ve Mağrip ülkelerine göç ettirmiş ve burada vaizleri Ebu Abdullah el-Şii, İsmaililerin rüyasını kısa sürede gerçekleştirmeyi başarmıştır. Sonuç olarak,o ülkelerdeki konumlarının kendi durumlarını açıkladılar. Ancak, Mağrip bölgelerinin bu ülkelerindeki birçok siyasi sorunla karşı karşıya kalırken acı çekmiş ve maruz kalmışlardı, bu da Mısır'ı kontrol etmek için kampanyalarını yoğunlaştırmanın en önemli nedenlerinden biriydi. Buna ek olarak, halifelerinin dördüncüsü olan El-Muizz Li-Din Allah dönemine girmeyi başardılar ve Mağrip tarihinde yeni bir aşamaya başlamak için gücün Beni Ziri'ye devri ile başladı. Fas'ta Berberi bağlantılı ilk devleti kurmaya çalıştı. Mısır kontrolüne geçmek için Mısır'a yönelik seferlerinde temel bir üs olan Sirenayka'yı kontrol etmek zorunda kalmışlar ve Mısır'a geçmeyi başarmalarından sonra Sirenayka, özellikle Abu Dabi'nin patlak vermesiyle kendileri için bir tehlike kaynağı haline gelmiştir. Onları Mısır'daki kendi arka bahçelerinde tehdit eden Rakwa devrimi. Ayrıca, Fatımi kontrolü döneminde Trablus, örneğin, (Banu Ziri ve Fatımiler) arasında onu kontrol etmeye dayalı mücadele, ve onların Banu Khazron ile çatışması gibi çok sayıda sorunla karşı karşıya kaldı ve çok sayıda sorunla karşı karşıya kaldı. çürüme. Keza, Yeni Hilal aşiretlerinin ilk dalgalarının kendisine gelmesinden sonra Beni Matruh'un yönetimi devralmasının yolunu açmıştır. Bu nedenle, Fatımiler, Mağrip'i korumak için yaptıkları girişimlere rağmen, Mağrip'in onlardan ayrılmasının kaçınılmaz olduğunu anladılar, daha sonra Fatımiler, Beni Hilal'in Bedevilerinin Yukarı Mısır'dan Mağrip'e transferinin başarılı olacağını gördüler. onlar için çifte fayda. Birinci fayda, İbn Bedis'in ortadan kaldırılması ve ikinci fayda da onun yerine Fatımilere sadık bir devlet kurma durumuydu. Öte yandan Beni Hilal'den kurtulmak ve Mısır'daki Fatımi devleti için yarattıkları kaos. Ek olarak, Trablus ve Barqa, Fatımi döneminde çeşitli edebi alanlarda birçok bilim adamı ortaya çıktığı için bazı ekonomik refahlara tanık oldu. Buna ek olarak, Fatımiler mimari alanla, özellikle de camiler inşa etmekle ilgilendiler.
Özet (Çeviri)
This research study has been focused on the history of Tripoli and Barqa in the Fatimid era. Furthermore, this research study has been reviewed the features of power transfer in Tripoli, Barqa and the Nafusa Mountains to the Muslims. Moreover, this research followed the stages of those conquests in the Umayyad as well as Abbasid eras. Therefore, these Islamic conquests were the nucleus for completing the conquests in the Islamic Maghreb. What is more, the Ismailis have sought since the inception of their call in the East to reach and control Baghdad which led to control all Muslims. On the other hand, the resistance in the mentioned places has shown by the Abbasids against them made them migrate to Yemen and Maghreb countries, where their preacher Abu Abdullah al-Shi'i has succeeded within a short period of realizing the dream of the Ismailis. Consequently, they announced that their own state in those countries location's. However, they had suffered and exposed while facing many political problems in those countries of the Maghreb regions , which was one of the most important reasons for intensifying their campaigns to control Egypt. In addition, they were able to enter it in the era of Al-Muizz Li-Din Allah, the fourth of their caliphs, to begin a new stage in the history of the Maghreb, with the transfer of power to the Banu Ziri, who sought towards establishing the first state with Berber affiliation in Morocco. In order to reach the Egypt control, they had to control Barqa which to be a basic base for their campaigns against Egypt, and after their success in moving to Egypt, Barqa became a source of danger to them, especially with the outbreak of the Abu Rakwa revolution, which threatened them in their own backyard in Egypt. Moreover, during the Fatimid control period, Tripoli was exposed and faced a huge number of problems, for instance, the struggle based on controlling it between (Banu Ziri as well as the Fatimids), also their conflict with Banu Khazron, to witness a kind of decay. Likewise, it paved the way for Banu Matrouh to take over the regulation after the arrival of the first waves of the Yeni Hilal tribes to it. Therefore, the Fatimid's has been realized that the inevitability of the separation of the Maghreb from them despite the attempts made by those caliphs to keep it,then the Fatimids saw that the transfer of the Bedouins of Banu Hilal from Upper Egypt to the Maghreb wouldachieve for them a double benefit. The first benefit was the elimination of Ibn Badis and the second benefitalso his state of the establishment of astate loyal to the Fatimid's in its place. On the other hand, getting rid of it From Bani Hilal and thechaos they were creating for the Fatimid state in Egypt. Additionally, Tripoli aswell as Barqa witnessed some economicprosperity in the Fatimid era, as many scholars emerged in it in variousliterary fields. In addition, the Fatimid's has been interested in architecture domain, especiallybuilding mosques as well.