Technical and aesthetic values of the Ottoman hotels in Tripoli
Tripoli'deki Osmanlı otellerinin teknik ve estetik değerleri
- Tez No: 469311
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AĞARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Trablus'un Batı'daki mimarisinin oluşturulması pek de kolay değildi, ancak mimarinin coğrafya ve bu coğrafyanın mimari üzerindeki etkisi açısından Trablus'a ayrıntılı bir bakış açısıyla bakmamızı sağlayan şeylerin doğruluğu ve gerçekliği üzerinde durana kadar kontrol edilmeli ve koordine edilmeliydi. Trablus kıyı kenti olduğu için özellikle araştırmanın ana odak noktası, sayısı yirmiden fazla olmayan, Osmanlı'nın hüküm sürdüğü döneme ait otellerin ayrıntılı bir incelemesini yapmak ve otellerin cephelerinde bulunan bazı resimlerin anlamlarını açıklığa kavuşturmaktır. AutoCAD ve Photoshop'u kullanarak mimari ve süslemelere uygulanan desenlerden bahsetmek, bu araştırmanın da konusu olan düzenli çizgilerin ve çekici süslemelerin bulunduğu hatasız zarifliğin detaylarına dayanan o sahnenin ayrıntılarının ihtişamını ve güzelliğini ortaya çıkardı. Gerçekçi kesikler, dönemin Osmanlı otellerindeki mimariden göz kararı usulünü çıkarmak ve kaldırmak için kullandığımız bir simülasyon aracıydı. Bazılarının bu noktalara karşı çıkmaması için bir uygulama gerekliydi ve kısa bir süre sonra bazılarımız uygulama gerektiren bazı noktalara ulaşmasıyla, en önemli cephelerin tasarımı ve basit ayrıntıları benimsemiş oldu.
Özet (Çeviri)
Architecture in Tripoli the West was not easy to be set up, but it needed to be checked and coordinated until we stand on the accuracy and correctness of things, which made us stand a detailed stand with Tripoli in terms of geography and the impact of this geography on architecture, especially because it is a coastal city, is the main focus of research to achieve the talk of each hotel belonged to that period of Ottoman rule which are not more than twenty hotels to clarify what each hotel was a detailed description and some pictures of the facades of those hotels. Speaking about designs applied to the architecture and decorations using AutoCAD and Photoshop, turned out the magnificence and beauty of the details of that stage and what they relied on of the details of accurate fine, where the coordinated lines and attractive decorations that are the subject of the research. The practical incision was a simulation tool in which we were able to evacuate and remove any thumb from that period and architecture in the Ottoman hotels at the time. And application was necessary for some did not try to stand on those points of some concise after some of us came to the thumb of some points that called for the application, the design of the most important facades and simple details was adopted.