Şiddetli renal kolik tedavisinde intradermal steril su ve intravenöz fentanilin etkinliğinin karşılaştırılması:tek merkezli, prospektif, randomize kontrollü çalışma
Comparison of the efficiency of intradermal sterile water and intravenous fentanil in the treatment of severe renal colic: si̇ngle center, prospective, randomized controlled study
  1. Tez No: 708948
  2. Yazar: MUSTAFA CANER AYKANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK, UZMAN MAZLUM KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Acil serviste şiddetli renal kolik ağrısına hızlı ve etkin müdahale hem hasta konforu hem de klinisyenin hastayı yönetmesini kolaylaştırması açısından önemlidir. Çalışmamızda acil servise ürolitiazise bağlı renal kolik ağrısıyla başvuran hastalarda intramuskuler diklofenak sodyum, intradermal steril su ve intravenöz fentanil tedavilerinin ağrıyı azaltma üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. METOD: Tek merkezli, prospektif, randomize kontrollü, açık etiketli çalışmamıza acil servise şiddetli renal kolik ağrısı ile başvuran hekim tarafından analjezi uygulanmasına karar verilen 18 – 65 yaş arası hastalar dahil edilmiştir. Ürolitazise bağlı şiddetli renal kolik ağrısı ile acile başvuran analjezi planlanan hastalar randomize edilerek üç gruba ayrıldı ve önceden belirlenen tedaviler uygulandı. Birinci gruba intramuskuler diklofenak sodyum (Kontrol Grubu), ikinci gruba intramuskuler diklofenak sodyum ile intradermal distile su (Müdehale Grubu), üçüncü gruba intramuskuler diklofenak sodyum ile birlikte intravenöz fentanil (Müdehale Grubu) 10 dk'lık infüzyon şeklinde uygulandı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1. 5. 15. 30. 60. ve 120. dakikalarda ağrı düzeyini belirlemek için Sayısal Ağrı Değerlendirme Ölçeği (NRS) kullanıldı. NRS skorunda %50 azalma başarılı tedavi olarak kabul edilmiştir. Otuzuncu dakikada ihtiyaç halinde morfin 0,1 mg/kg iv uygulandı. BULGULAR: Acil servise renal kolik kliniği ile başvuran 201 hastadan 90 tanesi randomizasyona dahil edilerek 30'ar kişilik üç gruba ayrıldı. Hastaların tedavi öncesi ağrı şiddeti ortancaları İm diklofenak grubunda 8,5 [IQR: 1,75], im diklofenak + intradermal steril su grubunda 9 [IQR: 2], im diklofenak + iv fentanil grubunda 10 [IQR: 2 ] olarak kaydedilmiştir (p=0,228). Tedaviden 120 dk sonra ölçülen ağrı şiddeti ortancaları im diklofenak sodyum grubunda 1 [IQR: 3], im diklofenak sodyum + intradermal distile su grubunda 0 [IQR: 3], im diklofenak + iv fentanil grubunda 1 [IQR: 4] olarak bulunmuştur (p=0,319). Ağrı sonlanımı açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: It is important to do a fast and effective medical treatment for patients with renal colic pain in emergency departments for both patients' confort and clinicians' patient management. In our study, we aimed to compare the efficacies of intramuscular diclofenac sodium injection, intradermal sterile water injection and intravenous fentanyl infusion treatments on pain relief for patients with renal colic pain due to urolithiasis. METHOD: We designed our study as single center, prospective, randomized control and open label trial. Our study includes patients with severe renal colic pain related to urolithiasis aged between 18-65. Patients whom were decided to be treated with analgesia by clinicians were randomly divided into three groups and related treatments were applied. The first group received only intramuscular diclofenac sodium (Control Group), the second group received intramuscular diclofenac sodium and intradermal sterile water (Intervention Group), the third group received intramuscular diclofenac sodium together with intravenous fentanyl as a 10-minute infusion (Intervention Group). Numerical Rating Scale (NRS) was used to determine the level of pain before and after the treatment at the 1st, 5th, 15th, 30th, 60th and 120th minutes. 50% reduction in NRS score was accepted a successful treatment. After 30 mins, morphine 0.1 mg/kg IV was applied if it is needed. RESULTS: 90 out of 201 patients with severe renal colic pain randomly divided into three groups of 30 each. The medians of patients' pre-treatment pain severity were recorded as 8.5 [IQR: 1.75] in the im diclofenac group, 9 [IQR: 2] in the im diclofenac + intradermal distilled water group, and 10 [IQR: 2 ] in the im diclofenac + iv fentanyl group (p= 0.228). Median pain intensity measured 120 minutes after the treatment was found to be 1 [IQR: 3] in the im diclofenac group, 0 [IQR: 3] in the im diclofenac + intradermal sterile water group, and 1 [IQR: 4] in the im diclofenac + iv fentanyl group (p=0.319) . There was no significant difference between the groups in terms of pain outcome in long terms. However, percentages of patients which had 50% pain reduction, which is considered as successful treatment, was higher in the intradermal sterile water group (which had 75.9% success rate) in the first 5 minutes compared to the im diclofenac sodium group (which had 7.1% viii success rate) and iv fentanyl group(which had 25% success rate).