Karlılık ve piyasa değeri odaklı portföylerin performans karşılaştırması
Performance comparison of profitability and market value driven portfolios
  1. Tez No: 708949
  2. Yazar: SELİM SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yatırımcıların yatırımlarını yapmadan önce analiz çalışmalarını belirli modeller ve teknikler üzerinden sürdürmeleri önem taşımaktadır. Bir yatırımcı borsa yatırımı yapabilir ancak bu yatırımı yaparken oluşturacağı portföyün hangi paylardan oluşacağını seçmekte zorlanacaktır. Bu çalışmada, Borsa İstanbul BIST 30 endeksindeki şirketler üzerinde,“Karlılık”ve“Piyasa Değeri”değişkenleri ile analiz yapılarak, çeşitli portföyler oluşturulmuştur. Bu yatırım grupları süre olarak kısa vade (3 ay), orta vade (12 ay) ve uzun vadede (12 aydan uzun) ölçümlenmiştir. Karlılık ve Piyasa Değeri değişkenlerinin TOPSIS yöntemine girdi olarak kullanılmasıyla belirlenen en yüksek performansa sahip beş şirketin payları ile portföyler oluşturulmuş ve getiriler karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak; kısa ve orta vadede karpayı değişkenlerinin, uzun vadede ise piyasa değeri değişkenlerinin getiri temelinde daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Oluşturulan portföylerin performanslarını karşılaştırmak üzere uygulamaya dahil edilen karma portföy getirisi, geleneksel portföy getirisi, BIST 30 ve BIST 100 endeks getirilerinden hiçbiri dönemsel getiri ortalamalarında liderliği elde edememiştir.
Özet (Çeviri)
It is important for investors to continue their analysis studies on certain models and techniques before making their investments. An investor can invest in the stock market, but while making this investment, he will have difficulty choosing which shares of the portfolio he will create. In this study, various portfolios were created by analyzing the companies in Borsa Istanbul BIST 30 index with the variables of“Profitability”and“Market Value”. These investment groups are measured in terms of short term (3 months), medium term (12 months) and long term (more than 12 months). Portfolios were created with the shares of the five companies with the highest performance determined by using the Profitability and Market Value variables as inputs to the TOPSIS method, and the returns were analyzed comparatively. As a result; It has been determined that profit share variables in the short and medium term and market value variables in the long run are more successful on the basis of return. None of the mixed portfolio returns, traditional portfolio returns, BIST 30 and BIST 100 indexs returns included in the application to compare the performances of the created portfolios have achieved the leadership in the periodic return averages.