Sağlıklı genç olgularda yüksek yoğunluklu intervalli aerobikegzersiz eğitimi ile submaksimal sürekli aerobik egzersiz eğitiminin solunum fonksiyonları, egzersiz kapasitesi, stres düzeyi ve benlik saygısı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of high intesity interval training and submaksimal continius exercsie on respiratory functions, exercise capacity, percieved stress and self esteem in healtyyoung subjects
  1. Tez No: 708956
  2. Yazar: ALİ YALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORÇİN TELLİ ATALAY, PROF. DR. FATMA ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma iki farklı aerobik egzersiz eğitiminin (yüksek yoğunluklu interval egzersiz ve sürekli submaksimal egzersiz) solunum fonksiyonları, egzersiz kapasitesi, benlik saygısı ve stres düzeyi üzerine etkilerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya yaş ortalaması 20,83±0,97 yıl olan, 36 sağlıklı katılımcı dahil edildi. Katılımcılar yüksek yoğunluklu interval egzersiz eğitimi (YYİE) grubu (n=19 %52,8) ve sürekli submaksimal egzersiz eğitimi grubu (SSE) (n=17 %47,2) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Katılımcıların solunum fonksiyonları spirometre ile; egzersiz kapasitesi Bruce Treadmill Testi ile; algılanan stres düzeyi Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ile; benlik saygısı ise Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ile değerlendirildi. Her iki gruptaki katılımcılar haftada 3 seans (toplam 12 seans) olmak üzere 4 haftalık egzersiz programına katıldılar. Katılımcılar 4 haftalık egzersiz programı öncesi ve sonrası değerlendirmeye alındı. Egzersiz eğitimi öncesi-sonrası solunum fonksiyon testi sonuçları karşılaştırıldığında, her iki grupta PEF hariç, istatistiksel anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). PEF değerlerinde her iki grupta da anlamlı artış bulunurken gruplar arası anlamlı farklılık bulunmadı. Solunum kas gücü ölçümleri incelendiğinde PEF parametresinde olduğu gibi her iki grupta da egzersiz programı sonrası anlamlı artış bulunurken (p0,05). Bu çalışma sonucu elde edilen veriler ile sağlıklı genç katılımcılarda; her iki egzersiz eğitiminin solunum kas gücünü benzer şekilde arttırdığı, egzersiz kapasitesi üzerine YYİE'in daha etkili olduğu, algılanan stres düzeyi ve benlik saygısı üzerine her iki egzersiz eğitiminin de benzer etkilere sahip olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to compare the effects of two different types of aerobic exercise training (high intensity interval training and submaximal continuous aerobic exercise) on respiratory functions, exercise capacity, percieved stress and self esteem. Thirty-six healthy young subjects with a mean age of 20,83±0,97 years were included in the study. The number of subjects in high instesity interval training group (HIIT) was (n=19 52,8%) and submaximal continuous exercise group (SCE) was (n=17 47,2%). Respiratory function assesments were done using a desktop spirometry. Exercise capacity was mesured with Bruce Treadmill Exercise Test. Percieved stress was assessed with Percieved Stress Scale. Self esteem was assessed with Rosenberg Percieved Stress Scale. All participants recieved 3 times per week (total 12 sessions) for 4 weeks exercise sessions. Before and after 4 weeks exercise program the subjects assesments were made. After 12 sessions, there were no significant changes for both groups in terms of respiratroy functions except the PEF parameter (p>0,05). In the PEF parameter both groups have significant increases but there were no significant differences between the groups.