Madde kullanım bozukluğu olan genç yetişkinlerdeki psikolojik belirti yoğunluğunun incelenmesi
The investigation of the psychological symptom burden in young adults with substance use disorders
- Tez No: 418275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAYDAR ŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
İlişkisel tarama modeli esas alınarak gerçekleştirilmiş olan bu araştırmada, madde kullanım bozukluğu olan genç yetişkinlerdeki psikolojik belirti yoğunluğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Madde kullanım bozukluğu tanısı almış, 20-32 yaş arasındaki 41 birey ile yaş, cinsiyet ve eğitim durumu açısından eşleştirilmiş 37 sağlıklı kontrol olgusunun psikolojik belirti yoğunluğu Ruhsal Belirti Tarama Listesi (Scl 90-R) kullanılarak saptanmıştır. Bunun yanında, madde kullanım süresi, aile içi şiddet, evden kaçma, suç ve suisid girişimi gibi sosyodemografik özelliklerin psikolojik belirti yoğunluğu ile ilişkisi araştırılmıştır. Olguların verileri; tanımlayıcı istatistikler, karşılaştırmalı analizler ve ilişki analizleriyle değerlendirilmiştir.İstatistiksel analizler sonucunda, madde kulanım bozukluğu olan bireylerde, normal kontrollere göre anlamlı düzeyde yoğun psikolojik belirtilerin mevcut olduğu belirlenmiştir.Madde kullanım süresinin artmasıyla, psikolojik belirti yoğunluğunun da yükseldiği saptanmıştır. Bu bulgulara ek olarak; madde kullanım bozukluğu olan olgularda, suisid girişimi oranları ile Scl 90-R alt skorlarından kişilerarası duyarlılık, depresyon, kaygı ve paranoid düşünceler alt skorları arasında doğrusal ilişki olduğu gözlenmiştir. Madde kullanım bozukluğu, tüm dünyada ciddi bireysel ve toplumsal problemlere yol açmaktadır. Aynı zamanda, olguların yoğun psikolojik sıkıntıları mevcuttur. Bu alanda gerçekleştirilecek araştırmaların artması, klinik tablonun daha iyi tanınması, böylelikle daha etkin tedavi ve rehabilitasyon yöntemlerinin geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This research, which was aimed to investigate the psychological symptom burden in young adults with substance use disorder, was carried out mainly by correlational comparative survey model.41 individuals, between 20-32 years of age, with diagnosis of substance use disorder, matched with 37 healthy control subjects in terms of age, sex and education. The psychological symptom burden was determined by The Symptom Checklist (Scl 90-R). The possible impacts of some sociodemographic factors; like substance usage duration, domestic violence, running away from home, criminal behaviour and suicide attempts on psychological symptoms were investigated. The evaluation of the data gathered from all subjects were carried out by descriptive statistics, comparative analysis and correlation analysis. As a result, subjects with substance use, showed intense psychological symptoms. The cases with longer substance usage duration, had more intense psychological symptoms. In addition to these findings; a linear relationship was observed between suicide attempt rates and some subscores of Scl-90-R, such as interpersonal sensitivity, depression, anxiety and paranoid thoughts. Substance use disorder, creates serious personal and social problems all through the world, and those patients have intense psychological distress. The increasing research in this area is of great importance, because the better recognition of the clinical picture, leads to more effective methods of treatment and rehabilitation.