Aromatik schiff bazları ve Co(II), Ni(II) ve Cu(II) komplekslerinin sentezi: Antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of aromatic schiff bases and Co(II), Ni(II) and Cu(II) complexes: Investigation of their antimicrobial activities
  1. Tez No: 708955
  2. Yazar: AYŞE BETÜL AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN URUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde, aromatik Schiff bazı ligandları ve Co(II), Cu(II), Ni(II) komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu yapılmış ve antimikrobiyal aktiviteleri incelenmiştir. N,N-dietil-p-fenilendiamin sülfat tuzu trietilamin ile amin formuna dönüştürülmüştür, sonra salisilaldehit ve 2,4-dihidroksibenzaldehit ile etanol ortamında ayrı ayrı reflux edilmiştir. Nihai ürün filtre edilerek katı kısım ayrılmıştır. Elde edilen ligandlar ile Co(II), Cu(II), Ni(II) metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen ligand ve metal komplekslerinin yapıları, çeşitli spektroskopik (FT-IR, UV.-Vis., ICP, TGA/DTA, 1H ve 13C NMR) ve analitik yöntemler (C, H, N ve metal içeriği analizleri) kullanılarak karakterize edilmiştir. Çalışmada elde edilen ligandların ve metal komplekslerin biyolojik aktiviteleri incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre ligand ve komplekslerin farklı düzeylerde antibakteriyel aktiviteye sahip oldukları görülmüştür. Elde edilen bu kompleks yapılarının gram negatif ve pozitif suşlara karşı, yoğun olarak kullanılan antibiyotiklere alternatif olması mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, aromatic Schiff base ligands and their Co(II), Cu(II), Ni(II) complexes synthesized, characterized and investigated antimicrobial activities. N,N-diethyl-p-phenylenediamine sulfate salt was converted to the amine form with triethylamine and refluxed with salicylaldehyde and 2,4-dihydroxybenzaldehyde in ethanol separately. The final product was filtered to remove the solid part. Their metal complexes were synthesized from the prepared ligands. The structures of the synthesized ligand and metal complexes were characterized using various spectroscopic (FT-IR, UV.-Vis., ICP, TGA/DTA, 1H and 13C NMR) and analytical methods (C, H, N and metal contents analyses). Results of the microbial analyses, shown that the ligands and complexes have different levels of antibacterial activity. We infer that these synthesized complex structures have a potential to be an alternative to the commonly used antibiotics against gram-negative and positive strains.